Aiatööriistade hooldamine

3466
aiatööriistade hooldamine

Vanarahva tarkustel on alati oma tõetera sees. Sama kehtib vanasõna „Kuidas külvad, nõnda lõikad“ kohta, sest hooletusse jäetud tööriistadega ei saa peagi enam üldse tööd teha. Selleks, et endale vastupidavad ja töökindlad aiatööriistad saada, tuleb juba alguses kvaliteetsed tooted soetada ning nende eest korralikult hoolt kanda. Sedasi saavad tööriistu tulevikus veel lapsedki kasutada. Aiatööriistade hooldamine ei käi kellelegi üle jõu ega nõua palju aega. Vaja pole muud, kui mõningaid tavalisi abivahendeid:

  • töökindaid ja kaitseprille;
  • keskmise jämedusega hammastusega viili (umbes 20-25 sentimeetri pikkust);
  • traatharja;
  • lappe või kaltse;
  • linaseemneõli või muud määrdeainet;
  • alla panemiseks kangatükki või ajalehti.

Aiatööriistade peamisteks vaenlasteks on roostetamist põhjustav niiskus ja lagunemist kiirendav halb hooldamine, mille tulemusena ei saa tööriistu enam vajalikeks töödeks kasutada. Seega on aiatööriistade hooldamisel kõige olulisem kaitsta neid niiskuse ning liigse kulumise eest. Juhendis tuleb juttu peamistest hooldusvõtetest, mis tagavad tööriistadele pika eluea.

  • Tööriistad tuleb pärast iga kasutuskorda alati ära puhastada.
  • Tööriistu tuleb hoida kuivas panipaigas, mis asuks maapinnast kõrgemal.
  • Tööriistadele tekkiv rooste tuleb kiiremas korras eemaldada.
  • Kui tööriistadel on puidust varreosa, tuleb seda aeg-ajalt lihvida ning õlitada.
  • Tööriistade lõiketerad tuleb alati teravad hoida.
  • Enne kui tööriistad talveks ära panna, tuleb need korralikult ära puhastada ning kaitsva õliga üle määrida.

Labidate ja kõblaste teritamine

Peale mullatükikeste eemaldamise ja labade või terade kuivatamise tuleb kaevamiseks kasutatavaid tööriistu töö hõlbustamiseks ka teritada. Olenevalt tööriistade kasutamissagedusest võiks see olla igakuine või hoopis iga-aastane ettevõtmine. Kui osutub vajalikuks näiteks läbi puude-põõsaste juurte kaevata, on see terava töövahendiga igal juhul märksa kergem.

Teritamist vajab üksnes tera ülemine äär. Selleks, et töö mugavam oleks, tuleks labidas suurte kruustangide vahele kinnitada, nii et laba jääb vahetult kruustangide kohale (suunaga üles). Korraga tuleb ette võtta üks pool – viili tuleb hoida 45 kraadise nurga all (suunaga välimisest servast keskel asuva tipu poole) ning teha sellega neli-viis tõmmet. Seejärel tuleb viil umbes kolme kuni viie sentimeetri jagu laba keskkohale lähemale nihutada ning uuesti neli-viis tõmmet teha. Labida tipu juurde jõudes on aeg teisel pool samu võtteid korrata.

labida teritamine

Kui labidas on teravamaks ihutud, tuleb metallist laba kaitsva õli või muu määrdeainega pritsida ning riidest lapiga üle hõõruda. Õli ei lase värskelt teritatud äärel roostetama hakata.

Kõblaste teritamine käib samamoodi – viiliga tuleb aeglaselt mööda tera liikuda (ikka ühe serva pealt) ning metallist pinda hiljem rooste ennetamiseks õliga töödelda.

Oksakäärid

Kaks kõige levinumat tüüpi oksakääre on alasiga ning vaheliti liikuvate teradega oksakäärid. Mõlematel on küll üks lõikeserv, aga kui vaheliti oksakääride puhul liiguvad terad lõikepinnast mööda, siis alasiga oksakääridega liigub lõiketera otse alla lõigatava oksa sisse. Alasiga oksakäärid sobivad paremini suuremate oksade ja jäigemat sorti varte lõikamiseks, vaheliti liikuvate teradega käärid saavad paremini hakkama peenemate oksade ning vartega. Mõlema tüüpi oksakääride puhul vajab teritamist ainult üks lõiketera.

Kvaliteetsete oksakääride puhul ei ole ka nende teritamiseks lahtivõtmine kuigi keeruline. Enamasti on terade liitumiskohas kinnituskruvi, mille eemaldamisel tulevad kaks poolt üksteise küljest lahti ning lõiketera saab luisu või isegi kööginugade jaoks mõeldud teritajaga suurema vaevata teravaks ihuda. Siingi tuleb teradele pärast teritamist kaitsev õlikiht kanda.

oksakäärid
Pikad puitvarred

Hooldamist vajavad ka rehade, kõblaste ja labidate puidust varred. Aja jooksul puidu veesisaldus väheneb ning see hakkab lagunema. Puidust varte ja käepidemetega tööriistade hoidmiseks tuleks puidust pinnad aeg-ajalt keskmise karedusega liivapaberiga üle lihvida ning seejärel linaseemneõliga töödelda. Seda võib teha millal iganes, aga kõige tulusam on lihvimis- ja õlitamistöö enne talve ette võtta. Kuna jahe õhk kipub puitu kuivatama, aitab tööriistade õigeaegne hooldamine neid talvise kuivamise ning lagunemise eest kaitsta.

puitvarred

Huvitavaid ideid aiatööriistade eluea pikendamiseks saab näiteks aiandusalastest raamatutest ning ajakirjadest. Muuhulgas soovitataks pikkade puitvartega tööriistu hoida linaseemneõliga täidetud suletavates plastiktorudes. Kaevamiseks kasutatavaid tööriistu soovitatakse aga otsapidi liivapanges hoida ning liiva sisse veel liitri jagu vana mootoriõli valada. Kahtlemata on tegu kasulike näpunäidetega, aga lõppkokkuvõttes taandub tööriistade eest hoolitsemine kahele põhiasjale – ennetada puidust osade kuivamist ning metallist osade roostetamist. Aiatööriistade hooldamiseks ei pea minema äärmustesse, piisab kui järgida siin mainitud kahte põhipunkti ning sedasi ongi aiatööriistadele tagatud pikk eluiga.

Kui vajad uusi aiatööriistu, siis vaata kindlasti parimaid pakkumisi vajutades allolevale lingile.