Juhendaja.ee

Tomatitaimede paljundamine

Vaja läheb:

Olemasoleva tomatitaime paljundamisega saab emataimest luua täpse koopia. Kui mõni tomatitaim annab iseäranis hea saagi, või osutub ootamatult haiguskindlaks, tasub seda väärtuslikku taime kindlasti paljundada (kloonida). Sel moel saab kvaliteetseid tomatitaimi kerge vaevaga ka sõprade ja naabritega jagada.

Õige taime valimine

Paljundada soovitatakse ainult terveid ja haigusvabu taimi. Eelistada võiks näiteks selliseid tomativääte, mis annavad erakordselt palju saaki või mille viljad on iseäranis maitsvad. Paljundamiseks võib valida ka sellise taime, mille seemneid ei ole enam alles või mida pole saada. Pistikust paljundatud tütartaimed on igas mõttes emataime kloonid ja erinevalt hübriidtaimedest on nende seemned samuti ühesugused.

Pistiku võtmine

Enne juurdumiseks sobivasse kasvukeskkonda panemist tuleb äralõigatud pistik niisutatud paberrätiku sisse keerata.

Kasvukeskkonna ettevalmistamine

Tomatipistikute juurutamiseks sobib tegelikult ka täiesti tavaline vesi.

Pistik kasvukeskkonnas

Kui juurte kasvukeskkonnana tavalist vett kasutada, tuleks pistik proovida selliselt seada, et see ei puudutaks klaasi põhja ega külgi.

Juurdumine

Paljundatud tomatipistikul kulub juurdumiseks paar nädalat.

Ümberistutamine

Kui paljundatud tomatitaimed on juba tugevad juured kasvatanud ja peavars on vähemalt pliiatsi jämedune, siis on aeg taimed peenrasse või mujale püsivasse kasvukeskkonda ümber tõsta.