Juhendaja.ee

Kõhukinnisuse põhjused, ennetamine ning vabanemine

Kõhukinnisus kuulub nende tabuteemade hulka, millest vähesed kõva häälega rääkida julgevad. Ometi teavad kõik need, kes kunagi kõhukinnisuse all on kannatanud, et tegu on valusa ning tuska tekitava hädaga.

Pea kõik inimesed kogevad ühel või teisel eluhetkel kõhukinnisust. Krooniline kõhukinnisus mõjutab küll väikest osa elanikkonnast, ent on sellele vaatamata oluline probleem. Seejuures kipub kõhukinnisus sagedamini kimbutama just naisi ning eakamaid inimesi. Enamasti pole see küll kuigi tõsine tervisehäda, aga võib olemise siiski kaunis ebamugavaks teha.

 

Mis on kõhukinnisus?

Kõhukinnisuse puhul muutub roojamine raskemaks ja/või harvemaks. Normaalseks peetav kõhu läbikäimine on inimeste lõikes muidugi väga erinev. Mõned inimesed roojavad kolm korda päevas, teised vaid üks või kaks korda nädalas. Kui kõht käib läbi harvem kui kolm korda nädalas, on pausid siiski liiga pikad. Kolme päeva möödudes muutub väljaheide kõvemaks ning soolestiku tühjendamine on üha vaevalisem.

Kroonilise kõhukinnisuse all kannatavad need inimesed, kes on vähemalt kolme kuu vältel kogenud kahte või enamat järgnevatest sümptomitest:

 

Mis põhjustab kõhukinnisust?

Kõhukinnisust põhjustavad enamasti soole talitlushäired, mitte niiväga anatoomilised probleemid. Sagedasemad kõhukinnisuse põhjustajad:

Mõnel puhul võib kõhukinnisust põhjustada soole lihaste ja närvide loidus.

Kõhukinnisuse sümptomid

Kõhukinnisuse sümptomite hulka kuuluvad:

Soolde kogunenud kõva väljaheide võib teinekord põhjustada ka kõhulahtisust.

 

Kuidas kõhukinnisust diagnoositakse?

Enamasti ei vaja kõhukinnisuse diagnoosimine mingeid keerukaid teste. Kõhukinnisus on seotud mõne tõsisema tervisehäirega vaid üksikutel juhtudel. Kauem kui kaks nädalat kestnud kõhukinnisuse korral tuleks põhjuste väljaselgitamiseks ning probleemi lahendamiseks siiski arsti poole pöörduda. Kui kõhukinnisus on tingitud näiteks soolevähist, on haiguse varajane avastamine ning ravi alustamine erakordselt oluline.

Arstid võivad kõhukinnisuse põhjuste väljaselgitamiseks teha mitmesuguseid teste:

Lõviosa kõhukinnisuse all kannatavatest inimestest ei põe ühtegi diagnoositavat haigust, mis nende sümptomeid seletaks. Neid vaevab üks kahest:

 

Kõhukinnisuse ennetamine

Kõhukinnisuse ennetamiseks on mitmeid võimalusi. Näiteks:

 

Mida teha, kui kõht on kinni?

Kui kõht on kinni, võib proovida järgmisi nippe:

 

Millal on põhjust muretsemiseks?

Arsti poole tuleks pöörduda kui:

 

Tööribale