Väärtustav taaskasutus – vanast uus

4565

Mööda maja ja sahtlipõhju laiali olevate asjade korrastamiseks on tegelikult kaks võimalust: kulutada palju raha erinevate kastide, sahtliorganiseerijate, karpide ja muu säärase peale või otsustada väärtustava taaskasutuse (upcycling) kasuks ning leida juba olemasolevatele vahenditele uus ja nutikas kasutusvõimalus. Taaskasutamine on märksa kulutõhusam ning vanadele asjadele uue kasutusala leidmine ei eelda kohe kindlasti suurt käsitööoskust.

Selleks, et taaskasutamise abil kodus pisut korda luua pole vaja muud kui kujutlusvõimet. Asja mõte on leida vanadele, algse eesmärgi minetanud asjadele uus praktiline kasutus. Allpool on toodud väike valik erinevatest esemetest, mis sageli soovimatuks osutuvad ja ideedest, kuidas neid muude asjade organiseerimisel ära saaks kasutada.

Kõrvarõngahoidja vanast vinüülist

Kõrvarõngaste organiseerimine võib olla uskumatult vaevarikas. Harvad pole need juhud, kui õnnestub leida ainult üks paariline või on kõik kõrvarõnga tagused kuhugi ära kadunud. Kõrvarõngahoidja ja laheda kujunduselemendi loomiseks saab ära kasutada vana vinüülplaati.

Isegi kui kunagised lemmikud on ammu ära visatud, leiab vanu vinüüplaate näiteks antikvariaatidest ja muudest teise ringi kauplustest. Kõrvarõngahoidja valmistamiseks tuleb plaat esmalt puidust alusele panna. Seejärel tuleb leida sobiva jämedusega nael, selle ots küünlaleegis kuumaks ajada siis läbi vinüüli suruda. Aukude hulk oleneb juba kõrvarõngaste hulgast ning igaühe enda eelistustest. Kõrvarõngahoidja ülesriputamiseks tuleb kaks auku (kust pael läbi tõmmata) teha ka vinüüli serva.

Vana muffinivorm kontoritarvete hoidmiseks

Kui muffinivorm pole ahju panemiseks enam kõlbulik, võib selle hoopis töö juurde kontorisse kaasa võtta. Vormi sisse sobivaid väikeseid asjakesi on tõepoolest lõpmata palju: knopkad, kummipaelad, kustutuskummid, kirjaklambrid, paberiklambrid, märkmepaberid jne. Vormi võib panna näiteks sahtlisse (kui seal piisavalt ruumi on). Kui seda aga näiteks laua peal hoida, võiks muffinivormi metallist pindadele mõeldud pihustatava värviga üle võõbata, et see ülejäänud sisekujundusega paremini kokku läheks.

Vanast lauajupist kaelakeede hoidja

Vana lauajupi või kaubaaluse tüki saab lihtsate vahenditega muuta kaelakeede ja muude kettide hoidjaks. Kahe kuni kolme sentimeetri paksune ja umbes kaheksa sentimeetri laiune laud sobib selleks suurepäraselt. Tulevase kaelakeede hoidja pikkus jäägu igaühe enda otsustada. Laud tuleb ära puhastada ja üle lihvida, nii et sinna ei jääks karedaid, värvitud või plekilisi kohti. Lauajupi alumise serva sisse tuleb kahe kuni kolme sentimeetriste vahedega kinnitada kruvikonksud. Seinale panemiseks või üles riputamiseks tuleb laua tagumisele küljele samuti paar sobivat konksu kinnitada. Eraldi pandud kaelakeed ja käeketid ei lähe enam omavahel sõlme ning lisaks muule püüab selline omapärane seinakaunistus alati külaliste tähelepanu.

Plekktopsist rahakassa

Kui üleliigsed mündid kipuvad taskutest välja kukkuma ja neid pole kunagi kusagile panna, võiks hoiustamistöö jätta mõne vana plekktopsi hooleks. Väikesed plekist kommitopsid on müntide hoidmiseks nagu loodud. Samuti võib neid kasutada ehete, plaastrite, vatitikkude, knopkade, juukselõksude ja mis tahes muude väikeste esemete organiseerimiseks. Ühesugused topsid saab sahtlisse ära panna ning kui need lisaks ka asjakohaste siltidega varustada, muutub asjade õigeaegne ülesleidmine märksa kergemaks.

Nõuderestist paberiorganiseerija

Veel üks moodus kontoris korda luua on kõik vajalikud paberid ja dokumendid ühes kohas käepärast hoida. Kui kavas on koju uus nõuderest osta, ei pea vana veel kohe välja viskama. Nõuderest on kaval abivahend paberite korrastamiseks. Lisaks on kahvlite-nugade jaoks mõeldud topsides hea näiteks pastakaid ja muud säärast hoida. Soovi korral võib restile pihustatava värviga värskema ilme anda.

Tualettpaberirull pikendusjuhtmete hoidmiseks

Mööda põrandaid ja seinaääri vooklevate pikendusjuhtmete korrastamine muudab ka kõige kannatlikumal inimesel närvi mustaks. Selleks, et juhtmed kokkukerituna ka paigal püsiksid, võib nende hoidmiseks kasutada tualettpaberirullide südamikke. Papist südamiku saab soovi korral liimipüstoli abil kena paberi või riidetükiga ära katta. Juhtme hoiustamiseks tuleb pikendusjuhe lihtsalt ümber käe kokku kerida ja läbi toruja südamiku lükata. Kui juhtmeid on palju, võiks need kõik eraldi rullide sisse panna ja rullide jaoks veel omaette kasti muretseda. Nii on kindel, et kõik vajalikud juhtmed on ühes kohas.

Nagu näha, saab ka kõige tavalisemaid esemeid mitmel moel korduvkasutada ja nende abil kodus korda luua. Järgmisel korral, kui on kavas hakata midagi välja viskama, tasub enne mõelda, kas pole ehk moodust seda eset mõnel kavalal moel taaskasutada.