Seitse põhjust peenarde multšimiseks

3168
Multš

Multšimine on üks paremaid asju, mida aiapidaja oma peenarde heaks teha saab. Põhimõtteliselt on multš nagu kaitsev kiht taimede ümber ja palja mulla peal. See võib koosneda mitmesugustest orgaanilistest ehk lagunevatest taimsetest materjalidest nagu puukoortest, puulaastudest (erinevatel puuliikidelt), männiokastest, õlgedest või kakaoubade kestadest, või hoopiski kunstlikest materjalidest nagu must plastik, peenrakangas, taaskasutatud autorehvid, erinevas suuruses kivikesed.
Multšimine on kasulik mitmesugustel erinevatel põhjustel. Järgnevalt toomegi välja multšimise seitse peamist plussi.

Umbrohu vastu

Multši kasutamine aitab vähendada peenardes kasvava umbrohu hulka. Multš toimib barjäärina, mis ei lase eluks vajalikul päikesevalgusel umbrohutaimedeni jõuda.

Niiskuse hoidmiseks

Orgaanilisest materjalist multš imab niiskust ja nii loodulikku kui tehislikku päritolu multš katab pinnase ega lase niiskusel kohe ära aurustuda. Multši niiskust säilitavad omadused tulevad kasuks nii peenras kasvavatele taimedele kui ka igakuisele veearvele (eriti põuase suve ajal).

Erosiooni ennetamiseks

Multš aitab mulda niiskena hoida ning samas aitab ennetada ka sademetest tingitud pinnase erosiooni. Pinnast kattev multš ei lase veel otse mullani jõuda ning seeläbi väheneb sademete pinnast kulutav mõju.

Pinnases leiduvate toitainete alalhoidmiseks

Erosiooni ennetamise kaudu ei lase multš vihmaveel toitaineid mullast välja uhada, aga lisaks sellele on orgaanilisest materjalist multš ka ise toitainete allikaks. Ajapikku hakkab orgaaniline materjal pinnase peal lagunema, vabastades seeläbi mulda toitaineid.

Kivikesed multšina

Kahjurite tõrjumiseks

Teatud tüüpi multšid aitavad kahjureid peletada. Näiteks seedripuu kooretükid sisaldavad õlisid, mis on putukatele vastumeelsed. Kõige parem on valida võimalikult tugevalt lõhnav multš, sest just aroomil kipub putukatele enim mõju olema. Samas tuleb silmas pidada, et teatud multši materjalid võivad putukatele hoopis ligitõmbavalt mõjuda ja neid hordidena nii aeda kui majapidamisse meelitada. Enne multši valimist tuleks alati pisut täiendavat uurimistööd teha.

Näpunäide. Multšimisel on soovitatav puutüvedele ja taimede vartele pisut hingamisruumi jätta. Kui multši ülemäära kuhjama hakata, meelitab see ligi putukaid ja muutub suurepäraseks kasvulavaks mitmesugustele haigustele. Liiga paks multšikiht viib samuti probleemideni – üldjuhul piisab umbes 5-10 cm paksusest kihist.

Vihmausside ligimeelitamiseks

Orgaanilisest materjalist multšid meelitavad aeda vihmausse. Iga kogenud aednik võib kinnitada, et tegu on väärt abimeestega, kes aitavad parandada mulla struktuuri ja toitainete ringlust.

Esteetilise lihvi andmiseks

Multš täidab peenardes olevad tühimikud, varjab ebakorrapärasused ning muudab kogu aia üldilme sel moel kaunimaks. Ühtlasi on multši kui katte- ja täitematerjali ääretult kerge hooldada. Muru, pinnakattetaimed ja muud kattematerjalid nõuavad sageli rohkem hoolt (näiteks niitmist ja kastmist) ning võitlevad peenardes olevate taimedega toiteainete pärast. Multš on aga vähenõudlik ega paku taimedele mingit konkurentsi.

Näpunäide. Puude ümbruse multšimine tagab puudele parema kasvukeskkonna ning aitab vältida olukordi, kus võilillejuurijaga askeldamine võiks lõppeda puujuurte kahjustamisega.