Riidest kinkekotid veinipudelitele

3512

Vaja läheb:

  • kangast
  • nõela ja niiti
  • sirgeid nööpnõelu
  • triikrauda
  • kangaliimi (valikuline)
  • litreid, helmeid, dekoratiivseid äärispaelu (valikuline)
  • paela, nööri, pakkenööri
  • suurt haaknõela

Ükski kingitus pole täielik ilma kauni pakendita. Sama kehtib ka kingituseks viidavate veinipudelite kohta. Hea vein on sobiv kingitus pea igale täiskasvanule ja kaunist kangast õmmeldud kinkekotid aitavad selle pisut erilisemaks muuta. Järgnevas õpetuses toodud sammud aitavad igaühel koti õmblemisega hakkama saada.

Kanga mõõtmine

Paraja suurusega kinkekoti valmistamiseks tuleb veinipudel esmalt üle mõõta ja arvestada koti jaoks nii pikkusse kui laiusse veel viis sentimeetrit juurde. Mõõta tuleb pudeli kõige laiemast kohast ning samuti pudeli kogupikkus. Juurdearvestatud kangas jätab ruumi õmblusvaru ning pingutuspaela jaoks. Järgmise asjana tulebki koti mõõdud kangale joonistada ja kaks riidetükki välja lõigata.

Tunnel pingutuspaela jaoks

Pingutuspaela tunneli õmblemiseks tuleb nii koti esimene kui tagumine tükk ülemisest servast umbes poole sentimeetri jagu (või pisut enam) kokku voltida. Murdeserv jääb selgem, kui volditud koht triikrauaga üle pressida. Nüüd tuleb mõlemad kangatükid veelkord ülevalt umbes 2,5 sentimeetri laiuselt tagasi keerata ning üle pressida, et tekiks teinegi murdeserv. Seejärel tuleb mõlemad kangatükid esimesena tehtud murdejoont mööda väikeste pistetega läbi õmmelda, et ülemisse serva tekiks tunnel pingutuspaela läbitõmbamiseks. Sobivat niiti valides võiks otsustada pigem mõne kontrastse tooni kasuks, et tulemus jääks dekoratiivne. Õmblus tuleb teha võimalikult ühtlane. Tunneli viimistlemiseks tuleb tunneli avause ümber olevad narmendavad otsad sissepoole keerata, üle triikida ning ümberringi kinni õmmelda. Tähelepanu – kinni on vaja õmmelda tunneli narmendavad servad, mitte avaus ise!

636

Detailide kokkuõmblemine

Koti kokkuõmblemiseks tuleb mõlemad küljetükid kokku panna (pahem pool väljas) ja sirgete nööpnõeladega üksteise külge kinnitada. Seejärel tuleb kangatükid umbes poole sentimeetrise õmblusvaruga kõigi kolme külje pealt tihedate korralike pistetega kokku õmmelda. Ettevaatust paela või nööri jaoks mõeldud tunneliga – seda ei tohi mingil juhul kinni õmmelda. Kindluse mõttes on soovitatav esimese õmbluse kõrvale veel teinegi teha. Kui kinkekott on valmis õmmeldud, võib selle jälle õigetpidi keerata ning kotile litreid, helmeid ja muid kaunistusi kinnitada. Lisaks saab kangaliimi ning sädeluse abil saab koti pinnale omapäraseid mustreid luua.

Pingutuspaela lisamine

Viimase asjana tuleb kinkekotile veel pingutuspael lisada. Võimalik on kasutada kahte paela- või nöörijuppi ja sulgeda kott kahe eraldi sõlmega või kasutada ühte pikemat paela, nii et kotile saab sulgedes siduda ühe sõlme. Mõlemal puhul tuleb alustuseks mõõta paela- või nöörijupp, mis oleks kaks korda pikem kui kinkekoti ülemine serv. Seejärel tuleb paela- või nööriots haaknõela külge kinnitada ja mõlema küljetüki ülemises ääres olevast tunnelist läbi tõmmata. Kui paela või nööri otsad jäävad narmendama, võib need kokku murda ning samamoodi otsast kinni õmmelda nagu tunneli servad. Samas võib säbruliste otsade katteks kasutada ka liimi või teha nööri mõlemasse otsa sõlm, et see hargnema ei hakkaks.

637

Veinipudel ja tervitus- või õnnitluskaart

Kui riidest kinkekott on valmis ning viimistletud, on aeg veinipudel välja otsida ja see koti sisse peita. Kel kinkekoti tegemisega suurem loominguline tuhin tekkis, võib kingituse juurde veel käsitsivalmistatud kaardikese meisterdada ning sellegi kinkekoti pingutuspaela külge kinnitada.