Potitreening

10807
potitreening

Iga lapsevanem ootab, et tema laps õpiks iseseisvalt potil käima. Mõned väikelapsed kohanevad uute õpetustega juba paari päeva jooksul, aga kindla harjumuse tekkimiseks võib kuluda mitmeid kuid ning arvestada tuleb ka tagasilöökidega.

Lapse valmisoleku hindamine

Kõik lapsed on erinevad ja mingit kindlat „õiget“ vanust potil käimise õpetamiseks ei ole. Enamasti hakkavad lapsevanemad potitreeningu peale siis mõtlema, kui laps on pooleteise- kuni kolmeaastane. Suurem osa lapsi alustab harjutamist kahe või kahe ja poole aasta vanusena. Mida vanem laps on, seda valutumalt kipub kogu protsess kulgema.

Potitreening ei tohi teiste lapsevanemate või perekonnaliikmete survel kindlasti enneaegselt peale surutud olla. Kõige parem on lapse suhtes tähelepanelik olla ja potitreening alles siis ette võtta, kui ta hakkab selleks ise valmisoleku märke ilmutama.

Lapsega tuleb eelseisvat kindlasti selgitada ning otsustada, kuidas pissimist ja kakamist nimetama hakata.

Ettevalmistused potitreeningu jaoks

Esmalt tuleks lapsega üks eriline poeskäik ette võtta ja osta potil käimise harjutamiseks uued potitreeningu püksid ning väike pissipott. Alustuseks on kindlasti lihtsam kasutada väikelastele mõeldud potti kui tavalist WC-potti. Laps pääseb sellele kergemini ligi ja lisaks saab seda majas vastavalt vajadusele ringi liigutada. Samas võib mõelda ka eraldi WC-istme muretsemise peale.

Kui last WC-istmega harjutada, tuleb talle muretseda ka väike trepp või jalaalune, et ta saaks ennast ise tasakaalus hoida ja häda tegemisele keskenduda. Ühtlasi saab laps sellisel juhul WC-potile iseseisvalt ligi. Lapses huvi tekitamiseks võib talle potil käimise kohta mõnd lõbusat pilti, raamatut või videot näidata.

Katsetada võib ka eraldi potitreeningu pükstega (tavalise aluspesu asemel või koos nendega). Potitreeningu püksid on riidest ning sarnanevad pea igas mõttes tavalistele pükstele peale selle, et neil on väikeste õnnetuste puhuks lisatud väike imav padjake.potitreeningu püksid

Ühekordselt kasutatavad potitreeningu püksid on kujundatud selliselt, et neid oleks vajadusel kerge üles-alla tõmmata. Mõnede lapsevanemate meelest on tegu mugava lahendusega, teised aga ei näe vahet spetsiaalsetel potitreeninguks mõeldud pükstel ja tavalistel mähkmetel. Teinekord julgustab hoopis tavalise aluspesu kandmine last potil käima. Sellisel juhul võiks lasta lapsel valida pesu, kus on kujutatud tema lemmik multifilmitegelast.

585

Järjepidevus

Alul tuleb asja rahulikult võtta ja julgustada last lihtsalt korra päevas poti peal istuma. Näiteks pärast hommikusööki, enne vannitamist või mis tahes muul ajal kui võib oodata, et laps tahab kakada.

Samuti tuleb laps poti peale tõsta iga kord, kui ta on mähkme mustaks teinud. See loob häda tegemise ja poti vahele tugevama seose, julgustab last potiga harjuma ja seda igapäevaelu normaalse osana nägema.

Kui laps aga ei taha poti peale istuda, siis ei tohi teda kunagi seal vastu tahtmist kinni hoida. Hirmunud lapsele ei tohi potitreeningut peale suruda. Kui on näha, et potil käimine ei paku lapsele huvi, tuleb pott kõrvale panna ja last enne uuesti proovimist veel mõni nädal mähkmetes hoida. Esimene prioriteet on lasta lapsel potiga ära harjuda.

Kui lapses tekib huvi, tuleb talle selgitada, et nii emme ja issi kui ka vanemad õed-vennad kasutavad potti iga päev. Samuti tuleb lapsele õpetada, et enne potile istumist tõmmatakse potitreeningu püksid korralikult alla.

Kui laps saab selgitustest aru ja teeb potil häda, siis kulgeb kõik suurepäraselt. Kindlasti ei tohi teda aga sundida häda tegema. Potitreeninguks on õige aeg alles siis, kui laps on selleks ise valmis ja näitab poti kasutamise vastu huvi üles. Kui asja liialt vara tagant kiirustada, muutuvad nii laps kui lapsevanem üha närvilisemaks ja kogu õpetamisest saab paras lahinguväli.

Potitreening on hõlpsam suvekuudel, mil pesu kuivab kiiremini ja riideid kantakse vähem. Pott peab vajaduse korral kiiresti kättesaadav olema. Õnneks on väikelastele mõeldud potid kaasaskantavad, seega võib neid kasutada nii aias kui suvalises toas.

Vanavanemad, lasteaia kasvatajad, lapsehoidjad ja kõik teised inimesed, kes lapsega tegelevad tuleb potitreeninguga alustamisega kurssi viia, et nad teaksid lapsega vastavalt ümber käia.

Demonstreerimine

Lapsed õpivad matkimise kaudu. Kui laps näeb, kuidas vanem WC-d kasutab, õpib ta poti eesmärgist paremini aru saama. Poistele tuleks esmalt õpetada istudes pissimist.

Lapsele tuleb selgitada, kuidas saadakse aru, kui on vaja potil käia. Seejärel tuleks kogu protsess ette näidata ja iga tegevuse mõte lahti seletada (nii tualettpaberi kasutamine, aluspesu ülestõmbamine, vee tõmbamine kui käte pesemine).

Mõnda aega tuleb last potil käimise juures aidata, iseäranis tagumiku pühkimisega. Kui laps aga lapsevanema eeskuju näeb ja teda kõigi potil käimise elementide juures samm-sammult juhendatakse, muutub poti kasutamine peagi harjumuseks.

Vanemad õed-vennad või mängukaaslased, keda väikelaps võib näha WC-potti kasutamas, aitavad samuti õpitut kinnistada.

Järgmisel korral, kui laps end mähkmesse kergendab, on soovitatav ta potile istuma panna ja must mähe poti sisse tühjendada. Sedasi tugevneb seos kakamise ja potil istumise vahel. Kui väike pott on WC-potti tühjendatud, võib lasta lapsel ise vett tõmmata, kui ta selleks soovi avaldab. Samas ei tohi hirmunud last selleks sundida. Seejärel tuleb last julgustada ise oma püksid üles tõmbama ja käsi pesema.

Poti kasutamine

Kui laps on potiga harjunud, tuleb teda julgustada seda vajaduse korral kasutama. Talle tuleb piisavalt juua anda ja õhutada iga paari tunni tagant potile istuma. Samas peab laps teadma, et ta võib alati tulla ja öelda, kui tal on häda ning soovi korral aitab keegi tal potil ära käia.

Potitreeningu alguses tuleb lapsele pidevalt meelde tuletada, et ta potti kasutaks. Kui lapselt küsida, kas tal on pissihäda, vastab ta tõenäoliselt eitavalt. Selle asemel võiks proovida pigem öelda: „Käi nüüd pissil ära, siis saame õue mängima minna.“ Nõnda on tal rohkem infot, millest juhinduda.

Võimaluse korral võiks lapsel lasta ilma mähkmeta või püksata ringi joosta, nii et pott seisaks kusagil läheduses. Iga natukese aja tagant tuleb talle meelde tuletada, et ta võib seda vajaduse korral igal ajal kasutada.

Mõned väikelapsed istuvad lihtsalt korraks maha, aga ei püsi seal piisavalt kaua, et lõõgastuda ja häda ära teha. Sel juhul tuleb julgustada teda vähemalt minutikese paigal istuma, tema kõrval istuda ja rahulikult rääkida või mõnd juttu lugeda.

Häda ära teinud last tuleb kiita. Teisalt ei tohi sellega üle pingutada, sest liigne sebimine võib lapsele samuti soovimatut mõju avaldada. Isegi kui lapsel vahepeal ikka mõni õnnetus juhtub, hakkab edukas potil käimine seostuma millegi olulise saavutamisega.

Rahulik suhtumine

Enne potil käimise täielikku selgeks saamist juhtub õnnetusi kindlasti nii päevasel kui öisel ajal. See võib küll frustratsiooni tekitada, aga lapsega ei tohiks sel ajal pahandada või teda karistada. Potil käimise käppa saamiseks kulub aega. Kui õnnetus juhtubki, tuleb see ilma suurema kärata ära koristada ja soovitada lapsel järgmine kord proovida potti kasutada. Pärast seda tuleb laps poti peale istuma sättida, et ta saaks aru, kuhu pissi ja/või kaka tegelikult minema peaksid.

Õnnetused kuuluvad paratamatult potitreeningu juurde, aga kui õpiprotsess kulgeb väga visalt ja õnnetusi juhtub palju, tuleks mõneks ajaks mähkmete juurde tagasi pöörduda ja pott kõrvale tõsta. Laps lihtsalt ei pruugi veel potitreeninguks valmis olla. Edasilükkamine ei tähenda läbikukkumist. Õigupoolest on see potitreeningu hilisemat edu silmas pidades ainuõige tegevuskäik.

Öine potitreening

Päevasel ajal kuiva ja puhtana püsiv laps ei pruugi veel mitmeid kuid või isegi aastaid sama asja öösel suuta. Seega ei maksa mähkmeid kohe ära visata. Väikelapse keha pole veel piisavalt kogenud ja usaldusväärne, et ta keset ööd ise üles ärkaks lihtsalt selleks, et potti kasutada.

Öise potitreeninguga tehakse algust enamasti siis, kui laps on kolme- kuni nelja-aastane ja on paaril järjestikusel hommikul kuiva mähkmega üles ärganud. Mõistagi võib proovida asjaga juba enne seda algust teha. Tuleb lihtsalt meeles pidada, et voodilinale tuleks panna imav kate.

Märgade ööde hulka aitab vähendada see, kui lapsele enne magamaminekut vähem juua anda. Samas peaks ta päeva jooksul (või siis, kui ta küsib) kindlasti kuus kuni seitse tassi vedelikku jooma. Lapsele tuleb selgitada, et kui ta juhtub öösel üles ärkama, võib ta alati tulla ja paluda, et keegi aitaks tal poti peal ära käia.

Samas võib lapse toas ööseks tule põlema jätta ja poti igaks juhuks voodi lähedusse tõsta.

Sobiva ajastuse korral ei valmista poti kasutamise selgeks saamine lapsele erilist raskust. Lapsevanema ülesanne on õige moment ära tabada ja kui see õnnestub, ei ole potitreening kummagi jaoks närvesööv.