Mööbli värvimine pihustatava värviga

3746
mööbli värvimine

Pihustatav värv on hea moodus vanale mööblitükile pisut värvi ja värskust anda. Iseasi, kas seda just kalli antiikmööbli peal kasutada, aga odavast väljamüügist või teise ringi kauplusest leitud toolile või lauale võiks värviga pisut särtsu anda küll.

Millise mööbliesemega on tegu?

Esmalt tuleb värvimiseks valitud mööbliese põhjalikult üle uurida ning otsida üles kõik kahjustatud kohad originaalvärvis või puitpinna peal. Nii saab selgemaks, kui põhjalikku ettevalmistust pinnad uueks värvikihiks vajavad. Tegelikult võiks mööblitüki juba poes või kirbuturul tähelepaneliku pilguga üle vaadata.

Pinna ettevalmistamine

Tööpiirkonna kaitseks võiks maha laotada vanu ajalehti või kaitsva lina. Kui puidu peal on kriimustusi, õõnsusi või naela-aukke, tuleb vana värv (kui seda on) maha lihvida ning kahjustatud koht puidupahtliga täita. Pärast täiteaine ärakuivamist, tuleb kogu mööbliese üle lihvida, et pinda värvi jaoks pisut karedamaks muuta ning pealekantud puidupahtel ülejäänud pinnaga ühetasaseks teha. Kui originaalvärv on kooruma ja pudenema hakanud, tuleks lahtine värv kaabitsa või traatharjaga maha hõõruda. Originaalvärvi ning aluspinna üleminekukohad tuleks samuti ühtlasemaks lihvida, et uue värvikihi alt jälgi ei oleks näha. Lihvitud pind tuleb kuiva lapiga hoolikalt üle pühkida ning kõik lihvimisest tekkinud tolm eemaldada.

Õige värv

Värv tuleb osta vastavalt värvitavale esemele ning selle materjalile. Mõelda tuleks ka sellele, kas see jääb siseruumisesse või hoopis õue ja kas see hakkab vee ja niiskusega kokku puutuma. Pihustamisel ja värvi valimisel tuleb alati lähtuda värvipurgil olevatest juhistest. Enamasti tuleb värvipurki enne kasutamist korralikult raputada.

Pihustamine

Esmalt tuleb värvipurk mugavalt kätte võtta ning hoida seda värvitavast esemest umbes 45-60 sentimeetri kaugusel. Seejärel võib pihustamist alustada. Värvimise ajal tuleb purki pidevalt edasi-tagasi liigutada. Kindlasti ei tohiks jääda ühe koha juurde pidama – vastasel juhul koguneb sinna liiga palju värvi ning see hakkab voolama. Pihustades tuleb hoida ühtlast tempot ja liikuda sama skeemi järgi, nii et iga järgnev tõmme kattuks osaliselt eelmisega ning tulemus jääks võimalikult ühtlane.  Nuppu hoidev sõrm kipub töö ajal pahatihti ära väsima (eriti kui tegu on suure pinnaga). Mingil juhul ei tohi aga poole tõmbe pealt hakata käsi vahetama. Ühe korraga tuleks ära värvida terve külg. Soovitatav on proovida terve värvikiht ühe pihustamiskorraga tehtud saada. Kui esimene kiht on ära kuivanud, võib järgmise samamoodi (ühekorraga) peale kanda.

Kahest kihist peaks piisama. Kui teine värvikiht on samuti ära kuivanud, tuleb mööbliese hoolikalt üle vaadata ning kui on näha ebaühtlaseid või ilma värvita kohti, tuleb peale kanda veel kolmaski värvikiht. Enne kui värskelt värvitud mööblieset kasutama hakata, tuleks sel 24 tundi järelkuivada lasta. Värv tundub ilmselt enne sedagi kuiv olevat, aga kindlam on pisut kauem oodata.