Millised lambipirnid sobivad pimedasse aega

2995

Päike käib aina madalamalt ning talv liigub tasapisi lähemale. See tähendab, et siseruumides olevad lambid saavad rohkem tööaega ning energiatarbimine suureneb. Valgustusega seotud kulutusi on siiski võimalik kokku hoida. Üks lihtsamaid võtted on kõik hõõglambid kas luminofoor- või LED lampide vastu vahetada.


Hõõglambid

Vanad head hõõglambid on ilmselt kõigile juba lapsepõlvest tuttavad. Saadaval on erineva võimsusega lambipirne. Poest ostes on nad küll odavad, aga pikemas perspektiivis tarbivad siiski palju elektrit. Seoses Euroopa Liidu projektiga minna üle energiasäästlikumatele pirnidele, on hõõglampide kättesaadavus Euroopa Liidus kokku kuivamas. Lisaks suurele energiatarbimisele on hõõglampide juures oluline ka eralduva soojusenergia hulk – hõõglambid lähevad põledes piisavalt kuumaks, et tulekahju põhjustada või vastuminevaid esemeid sulatada.

Luminofoorlambid

Luminofoorlambid on praeguseks juba suure arengu läbi teinud. Aastate eest oli tegu kallite ja võrdlemisi halva valgusega pirnidega. Lisaks muule ei saanud neid külmal ajal õues pea üldse kasutada – mida madalam oli ümbritsev temperatuur, seda kauem võttis lambi soojenemine ning käivitumine. Aastatepikkuse arendustöö tulemusena on nüüdseks olemas kompaktluminofoorlambid (CFL), mis eraldavad sama palju valgust kui hõõglambid, aga kasutavad selleks märksa vähem energiat. Luminofoorlambid ei lähe ka ülemäära kuumaks ja see muudab nad mõnevõrra ohutumaks. Teisalt aga sisaldavad nad mürgist elavhõbedat. Seepärast tuleb vanad luminofoorlambid kindlasti ohtlike jäätmete kogumispunkti viia.


LED-lambid

Järgmisena peatume pisut LED- ehk valgusdioodlampidel. LED-lambid on oma arenguteel alles üsna algjärgus.LED-lambipirne lähemalt uurides võib näha, et need koosnevad omakorda paljudest väikestest lampidest. Sarnaselt kompaktluminofoorlampidele kulus ka LED-lampide puhul aastaid, enne kui pirnid hakkasid soovitud määral valgust eraldama. Kui LED-lambid esmalt turule tulid, meenutas nende valgus pigem taskulambi kitsast ja suunatud valgusvihku. Nende hind oli samuti soolane. Pideva arendustöö tulemusena on tootjad nüüdseks asunud üksikuid dioode kokku grupeerima ning valguse paremaks jaotumiseks difuusoreid kasutama. Võrreldes aastatetaguse ajaga on LED-lampide hinnad langenud. Lisaks ei lähe LED-lambid eriti kuumaks ega sisalda mingeid ohtlikke jäätmeid. Näib, et nendega on tõepoolest raske alt minna.

Võrdlus

Kõige energia- ja rahasäästlikuma lambipirni leidmiseks on soovitatav kõik näitajad kenasti eraldi välja tuua.

476

Kokkuvõte

Kui vaadata ülalolevat tabelit ning arvestada siia juurde ka praegune elektrihind ja lambipirnide peale kuluvad summad (50 000 tunni kohta), siis pole mingit kahtlus, et lambipirnide kuningas on LED. Samas läheb kogu majapidamise valgustite jaoks LED-lampide soetamine väga kalliks. Seepärast oleks targem alustada kompaktluminofoorlampidega ning iga natukese aja tagant paar LED-lampi osta. Nii on muutus sujuvam ja taskukohasem. Lõpptulemuseks on hästivalgustatud majapidamine ning varasemast märksa tagasihoidlikumad elektriarved.