Lavendli ravitoime

7838

Lavendel on oma kauni välimuse ja omapärase lõhnaga juba aastasadu olnud üks maailma kõrgeimalt hinnatumaid taimi. Ent lavendli taga peitub märksa enam kui lihtsalt lõhn.

Lavendlitaimi tundsid juba vanad roomlased, kes nimetasid seda ladina keelse sõna ’lavens’ järgi, mis tähendab ’pesema’. Roomlased ja kreeklased avastasid, et lavendliõli saab mitmel pool majapidamises suurepäraselt ära kasutada, lisada seepide sisse või vannivette ning sellest võib valmistada mitmete hädade vastu aitavat teed.

Nad taipasid, et meeldiv aroom pole lavendli ainuke hea omadus. Lavendliõli antiseptilised omadused muudavad selle väga sobilikuks naha peal kasutamiseks. Vanniveele lavendli lisamine aitab võidelda nahaprobleemidega ja mõjub noorendavalt. Lavendliteed kasutatakse aga nii sees- kui välispidiselt. Tee valmistamiseks valatakse kahele supilusikatäiele kuivatatud lavendlile peale kannutäis kuuma vett. Saadud teed võib kasutada näiteks kompresside tegemiseks. Selleks tuleb sideme- või marliribasid kuumas tõmmises leotada, kuivaks väänata ja haiget saanud koha või haava peale panna. Lavendlitee kuumus ja antiseptilised omadused avaldavad tervendavat mõju.

Rindkerele asetatud lavendlikompress aitab leevendada venoosseid paiseid ning lavendliauru sissehingamine (kuum lavendlitee tuleb suuremasse potti valada, siis auru kohale kummarduda ja rätik üle pea panna) on heaks abivahendiks hingamisteede probleemide korral.

Tee kujul toimib lavendel loodusliku rahustina ja aitab võidelda peavaluga. Samuti on sellest abi maoärrituste ja puhituste korral. Külma lavendliteed võib edukalt ka suuveena kasutada.

Lisaks muule on lavendel tuntud oma rahustava toime poolest. Lõõgastumiseks pole midagi paremat kui lavendlilõhnalises vannivees mõnuleda. Sel ajal kui lavendel nahka kosutab, kaovad päevamured nagu muuseas meelest.

Parema une toob kuivatatud lavendlilehtede ja -õitega täidetud väike padjake, mis peidetakse tavapärase padja sisse. Lavendli rahustav aroom aitab pikast päevast tingitud stressi selja taha jätta ning tagab kosutava une.

Köök aga ei tundu esimese hooga kohana, kus lavendel rakendust leiaks. Tegelikult saab seda kasutada nii toidutegemise juures kui puhastusvahendina. Oma lemmikpuhastusvahendile lavendli lisamine tagab tugevama puhastusvõime ja täidab köögi meeldiva aroomiga. Põrandaid pestes võiks pesuvee sisse mõned tilgad lavendliõli raputada, nii et tulemuseks on magusalõhnaline ja antiseptiline põrandamopp.

Söögivalmistamise juures saab kasutada nii lavendliõli, -teed kui ka lehti ja õisi. Kõige lihtsam on valmistada alustuseks lavendlisuhkrut. Selleks tuleb võtta puhas klaaspurk ja sinna kaks teelusikat kuivatatud lavendlit või kolm lühemat sorti lavendlioksa panna. Seejärel tuleb purk täita tuhksuhkruga, kaas peale keerata jasuhkur paariks päevaks seisma jätta, kuni see on lavendliaroomist läbi imbunud. Lavendlisuhkrut võib kasutada nagu vanillsuhkrutki, kooke ja küpsiseid valmistades. Nii on uus ja meeliköitev maitseelamus soovi korral varnast võtta.

Näpunäide. Lavendliõli

  • ei tohi kunagi suukaudselt manustada, kuna eeterliku lavendliõli allaneelamisel võib tekkida lavendlimürgitus;
  • ei tohiks kasutada rasedad ja imetavad emad;
  • võib vahest ka allergilisi reaktsioone põhjustada.

Kogenumad kokad võivad eksperimenteerida lavendlihoidise, -moosi ja -likööri valmistamisega. Tervendava ja hõrgu aroomiga lavendli abil võib end iga päev Rooma patriitsina tunda.