Kuukinga paljundamine

10803

Valgete, roosakate ja isegi kollakate õitega phalaenopsisist ehk kuukinga on lihtne nii kasvatada kui paljundada. Soojematel aegadel nõuab kuukinga kastmine ja hooldamine küll keskmisest suuremat tähelepanelikkust, aga õigesti talitades jagub õiteilu aastateks

Olemasoleva orhideetaime poolitamine

Kui orhidee on jõudnud järjekordse kasvuperioodi lõppu, võib lillepotis näha mitmeid juurekasvusid ja üldjuhul on taim potis üsna viltu vajunud. Kevade saabudes, kui uus kasvuhooaeg on kohe-kohe algamas, võib alustada paljundamisega. Selleks tuleb orhidee poti seest ettevaatlikult välja tõsta ja asetada paberkäterätikutega kaetud tasapinnale. Kuukinga jagama hakates tuleb jälgida, et igale ‘uuele’ taimele saaks vähemalt üks värske juurekasv ja kolm või neli tervet lehte. Osadeks jaotatuna toodavad kuukingad suurema tõenäosusega rohkem pungasid ning tugevamaid ja pikaealisemaid õisi kui vana taim. Samas tuleb arvestada, et jagatud orhideed vajavad kosumiseks aega ega õitse enne järgmist kevadet. Kuukingasid peaks osadeks jagama ja ümber istutama iga kahe aasta tagant.

838

Igale taimele värske orhideemuld

Orhidee hooldamine eeldab värsket mulda. Kuukingadele sobib kõige paremini niiskust hoidev segu, mis koosneb toitaineterikkast mullast, kooretükkidest ja turbast. Pruuniks tõmbunud, surnud juureotsad ja surnud lehed tuleb ära lõigata. Samuti tuleb kontrollida kahjurite ja  tervete valge-hallikate juurte olemasolu. Iga jaotatud osa jaoks tuleb varuda sama suur pott kui oli algsel orhideel. Pigem olgu pott pisut väiksem kui liiga suur. Poti põhja tuleb panna kiht mulda, kooretükke ja turvast ning uus orhidee õrnalt selle peale asetada. Ülejäänud pott tuleb täies ulatuses orhideemullaga täita ja  kuukinga varreosa ümber kokku vajutada. Istutatud kuuking peaks ise püsti seisma. Juured peaksid võimalikult palju kooretükkidega kokku puutuma

839

Kastmine ja hooldamine

Kuukingasid kastes tuleb olla järjepidev ja täpne. Iga värsket orhideed tuleb kohe pärast istutamist 15 minutilise vahega kaks korda kasta. Esimese paari nädala jooksul ei tohi taimi väetada, sest õite ja varre asemel on oluline hoopis juurte areng. Äsja istutatud orhideedele ei tohi lasta otsest päikesevalgust paista ning esimese kolme nädala jooksul tuleks neid hommikuti ja varasel pärastlõunal (kuuetunnise vahega) veega piserdada. Hiljem tuleb kasta vaid siis, kui muld on kuiv. Seejuures tuleb jälgida, et juureotsad ei jääks seisva vee sisse.

Kui kuukinga jagamisest ja istutamisest on kuu aega möödas, tuleb taimi kolme nädala jooksul kord nädalas väetada. Väetisesegu ei tohi aga olla kangem kui 25% soovituslikust lahusest. Enne väetise lisamist tuleb kuukingi alati kasta. Orhideedele meeldib kõrge õhuniiskus ja kui võimalik, võiks juurte õhutamiseks lakke ventilaatori paigaldada. Suurema osa aastast on kõige orhideesõbralikum ruum vannituba. Taimed võiks panna ida suunas vaatavale aknalauale või ka lõunapoolsele aknalauale (kaitstuna otsese päikesevalguse eest).

Kui kuuking on ära õitsenud, tuleb pungasid kandnud varreosa kahe sõlmkoha vahelt ära lõigata ja orhidee hakkab kahe-kolme kuu pärast uuesti õitsema.

840

Temperatuuri reguleerimine

Kuukingad eelistavad päevasel ajal soojust (20-27 kraadi) ning ka õhtuti ei tohi lasta temperatuuril alla 13 kraadi langeda.

841