Kuidas värvi ja lihtsate abivahenditega seinu üles lüüa

4134

Vaja läheb:
sisetöödeks mõeldud värvi
maalriteipi
šabloone
pihustatavat värvi
kaltse
pesukäsnasid
pintsleid

Värviga on taskukohase hinna eest võimalik seinu värskendada. Teinekord ostetakse uut elukohta sisustama hakates rõõmsalt terve hunnik erinevaid värve ning jõutakse lõpuks tõdemuseni – jah, värvid on küll lahedad…aga mitte nii lahedad kui loodetud ja tegelikult ei erine ühtmoodi värvilised seinad märkimisväärselt täiesti tavalistest valgetest seintest.
Värvilisema mulje jätavad nad küll, aga isegi värvilistele seintele on omane see teatud ühetaoline, igavavõitu ilme. Eriti veel siis, kui pärast pärast värvide ostmist pole enam raha, et seintele pilte ja muid kunstiteoseid muretseda. On aga viise, kuidas liigselt raha kulutamata oma värvilistest seintest ise kunstiteosed teha.

Seinte üleslöömine

Seinte üleslöömise saladus seisneb selles, et tegu pole mitte kuluka, vaid ajamahuka ettevõtmisega. Isegi oma ala meistrid kasutavad töö kiirendamiseks teatud nippe ja tööriistu – enamasti leiab huviline samad vahendid ka ehituspoest. Siiski nõuab seintega tegelemine aega ja eks ajakulu olegi see peamine kuluartikkel.

Isetehtud kunstiteosed

Vaja läheb erinevaid šabloone ja pihustatavat värvi. Värvilisele taustale tehtud mustad või valged joonistused loovad dramaatilise mulje. Nii pole seintele kunstiteosed vajagi. Julgemad võivad šabloonide kujutisi metalse pihustatava värviga peale kanda.

Käsnatehnika

Käsnatehnika on tuntud ja lihtne viis seinte ilustamiseks. Vaja läheb vaid suurt puhast käsna. Kui aluspinnale kantud värvikiht on kuiv, tuleb käsn värvi sisse kasta ja sellega seina tupsutada. Parima tulemuse saab siis, kui vailda alusvärvist kas toon heledam või tumedam värv.

Hajutamistehnika

Mitmetooniliselt hajutatud sein näeb imekena välja ja see efekt on värviga lihtsalt saavutatav. Nõks on selles, et tuleb alustada ühtlase alusvärvi pealekandmisest. Aluspinnal tuleb lasta ära kuivada ning siis on õige aeg värvile vett lisada. Veega segatud värv kantakse seinale kiirete ja kergete tõmmetega. Et sein ühtlane jääks, tuleb pind pärast pintseldamist puhta ja õhulise riidetükiga üle käia. Parema ja mitmekihilisema tulemuse jaoks võib veesegu seinale kanda kaks kihti. Seda kõike tuleb aga üsna tempokalt teha, sest veega segatud värv kuivab kiiresti.

Kaltsutehnika

Kaltsude kasutamine on lihtne viis seintele kauni tekstuuri andmiseks. Vaja läheb puhtaid kaltse ja välja tuleb valida meelepärased töövõtted. Kaltsutehnikat võib teha kahte moodi: kas esmalt kalts otse värvi sisse kasta ja sellega seina töödelda või sein kõigepealt pintsliga paksult üle värvida ja siis kaltsuga liigset värvi eemaldada. Peenema tulemuse jaoks tasub valida huvitava mustriga kalts.

Teibitehnika

Mis värvimisel kasutatavatesse abivahenditesse puutub, siis isetegijate maailmas pole maaltriteibile ses osas vastast. Selle kasutusampluaa on piiritu. Tuleb sein ära värvida ning seejärel võib seinale teibiga teha triibulise, ruudulise, siksakilise, abstraktse, modernse või mistahes muu mustri. Tähelepanu peab pöörama sellele, et teip oleks peale kantud ühtlaselt ja sirgete joontena. Teibitud seinale tuleb kanda veel üks kiht värvi ja kui nüüd teip ära tõmmata tulebki muster nähtavale.
Niisiis on värv igati taskukohane moodus seintele kena välimuse andmiseks. Õigete nippide ja töövahenditega võib huvitavaid lahendusi
luua piiramatult.