Kuidas valida värsket kala

3026

Kala kasulikkusest teavad ilmselt kõik ning mereriigina on kala alati ka eestlaste toidulaual olnud. Võrreldes Euroopa Liidu keskmisega tarbivad eestlased kala küll mõnevõrra vähem, ent sellegipoolest võib kalatooteid ning muid mereande vaadata kui võimalikku alternatiivi sea-, veise- ja linnulihale. Kala tarbimise suurendamiseks tehakse ühiskonnas palju teavitustööd ning pidevalt võib lugeda uute uurimuste kohta, mis kinnitavad kala ning muude mereandide kasulikku mõju näiteks südame tervisele.

Kõige olulisem asi maitsvate kalaroogade valmistamise juures on kahtlemata värskus. Kui teada paari olulist näpunäidet, pole poest kõige värskema ning maitsvama kala valimises iseenesest midagi keerulist. Mõned õpetussõnad värske kala hindamisel ja ostmisel:

  • Kala silmad peaksid olema selged. Kui silmad näivad juba hägused, on kala suure tõenäosusega juba enam kui viis päeva tagasi püütud ning see hakkab oma värskust kaotama.
  • Kala lõpused peaksid seest ilusat erepunast tooni olema. Kui need on aga roosakad või juba pruunikas-hallid, onkalaga kas lihtsalt ettevaatamatult ümber käidud või on see hakanud vanaks minema. Igal juhul on see märk madalast kvaliteedist.
  • Kala ei tohiks ebameeldivalt haiseda. Värske kala ei lõhna halvasti. Põhimõtteliselt peaks värsket kala nuusutades tundma niiskust ja värskust nagu lahti lõigatud kurgi või meloni puhul. Iseäralik lõhn võib olla märgiks sellest, et kala on juba seisnud ning selle ostmine ei ole enam soovitatav.
  • Kala liha peab katsumisel tunduma prink ja elastne ning säilitama oma vormi. Kui näpuga katsumine jätab liha peale püsiva lohu, hakka kala juba pehmeks minema ning on tõenäoliselt üsna kaua seisnud.
  • Värsked fileed ja lõigud peaksid samuti tunduma niisked ning olema pringi lihaga. Fileede puhul tasub otsida rebendeid ja lahtisi kohti – need on märgiks, et kala hakkab vanaks minema. Ehkki kalaliha ei tohiks fileerides nii-öelda katkeda või rebeneda, on see väiksemal määral siiski lubatud. Kui filee on aga nähtavalt pehme ning lõhkine, on see kindel märk, et seda ei tasu osta.
  • Kindlasti tuleks vaadata, etkalal ei oleks muljumisjälgi. Tumepunased laigud fileel näitavad, et kalaga on hooletult ringi käidud. See ei tähenda veel, et tegu oleks halvaks läinud lihaga, aga kindlasti pole see kõige kvaliteetsem.

Kala ja muude mereandide valmistamisel on ainukeseks piiranguks koka kujutlusvõime. Teha võib nii vürtsikaid kui mahedaid, grillitud kui praetud roogasid koos kreemise kastmega või hoopis omas mahlas. Mereande kasutatakse nii Aasia kui Hispaania köögis. Teist nii mitmekülgset toidugruppi on tõepoolest raske leida.

Miks siis mitte oma südamele head teha ning õhtusöögiks oskuslikult valitud värsket kala nautida?