Kuidas riidekappi korrastada

3630
Korras riidekapp

 

Kõigile meeldiks ilmselt suurem ja mahukam riidekapp. Riidekapi organiseerimine seisneb eelkõige selle otstarbekamas kasutamises, mitte terve toa uueks riidekapiks muutmises. Põhimõtteliselt on riidekapi paremaks organiseerimiseks vaja rohkem riiuleid, riidepuutorusid ning sahtleid/karpe/korve.

 

Millele tähelepanu pöörata?

Enne organiseerimistööga pealehakkamist oleks hea teada, milliseid oskusi ja tööriistu soovitud kujunduse loomiseks vaja läheb. Siinne juhend hõlmab vaid kõige põhilisemaid nõudeid. Kel aega või oskusi napib, võib lasta spetsiaalselt oma riidekapi mõõtudele sobiva kapi-organiseerija valmistada või soetada erinevaid valmiskujul organiseerimiselemente (näiteks lisariiulid ning jaotajad) ja need hiljem ise meelepäraselt kokku seada. Riidekapi paremaks organiseerimiseks vajaminevaid materjale leiab pea igast suuremas mööbli- ja sisustuspoest. Samuti leidub teenusepakkujaid, kes on nõus olemasolevale riidekapile tellimustööna uue riiulite-puude-sahtlite süsteemi paigaldama, aga see kipub märksa kallim olema.

Järgmise asjana tuleb riidekapp seest üle mõõta, saadud andmed üles kirjutada ning siis mõõtmistöö kontrolli mõttes uuesti ette võtta. Mida sujuvamalt kõik elemendid omavahel kokku sobituvad, seda parem jääb tulemus ning seda paremini püsib kõik edaspidi korras.

 

Riiulipinnad

Suuremal osal riidekappidel on vähemalt üks suurem, niinimetatud mütsiriiul riidepuudetoru kohal. Kui seda pole, siis ongi see esimene võimalus riidekappi hoiustamispinda juurde tekitada. Riiul peaks jääma 10-15 sentimeetrit riidepuutorust kõrgemale. Enne paigaldamise lõpetamist tuleb kindlasti kontrollida, et riidepuid mahuks hõlpsalt toru peale panna ning ära võtta. Kuna piki riidepuutoru jooksev riiul jääb üsna kõrgele, on seda parem kasutada harvemini kasutatavate esemete hoiustamiseks (näiteks talvekindad või ujumisriided).

Teine kaval koht, kuhu riiulipinda tekitada, on täpselt riidepuutoru keskele. Selleks tuleb riidekappi paigaldada põranda keskelt riidepuutoru keskpaigani ulatuv kõrge ja kitsas riiul. Seeläbi jääb riidepuude riputamiseks küll mõnevõrra vähem ruumi, aga selle saab teiste lahendustega kiiresti tasa teha. Riidekapi keskele paigaldatud riiulisektsioon ei lase kappi pandud esemetel kuhugi tagumisse nurka ära kaduda. Ühtlasi on see hea moodus ühiskasutatavat riidekapi mitmeks jagada. Kui riiulivahedesse sobiva suurusega karbid või korvikesed paigaldada, sobib see vahepealne riiulisektsioon suurepäraselt näiteks pesu organiseerimiseks.

 

Riidepuutorud

Riidepuude riputamiseks mõeldud pindasid saab riidekappi kerge vaevaga juurde tekitada. Kõige lihtsam moodus riidepuude riputamiseks sobivaid torusid paigaldada on kasutada selleks spetsiaalseid kinnitusi ja puidust tüübleid. Ruumi tekitamiseks tasub kõik lühemad riideesemed nagu pluusid, T-särgid ning lühikesed seelikud ühe ala peale koondada. Nii on kerge näha, et lühemate esemete ja põranda vahele jääb veel tublisti vaba ruumi ning just sinna tulekski paigaldada teine (alumine) riidepuutoru. Selleks, et ülalpool rippuvad esemed all olevate riidepuude külge kinni ei jääks, tuleb toru ja riiete vahele piisavalt ruumi jätta.

Pikendatavad ning mitmekorruselised riidepuud võimaldavad ühe riidepuu peale mitu eset riputada (enamasti on need mõeldud seelikute ja pükste jaoks). Sama efekti saab kahe roostevabast terasest S-kujulise konksu ja 30-sentimeetrise ketijupiga. Keti otsad tuleb konksude otsa kinnitada ning konksud omakorda riidepuutorule riputada – nüüd saab iga ketilüli külge eraldi riidepuu panna. Konksude üksteisele lähemale nihutamine lükkab ka puudele riputatud riided kokkupoole. Oluline on silmas pidada, et rohkem riideid tähendab rohkem raskust. Riidepuutoru ei maksa üle koormata. Ülemäärase raskuse all tulevad riidepuutoru kinnitused lihtsalt kapi küljest lahti ja riided kukuvad alla. Enamasti piisab, kui riidepuutoru peal on kaks kuni kolm sellist mitmekorruselist või laiendatud riidepuud.

Perforeeritud plaat

Riidekapi uks

Riidekapi uks on ilmselt kõige alakasutatum hoiustamispind üldse. Metallist ning plastikust riiulid on küll odav ajutine lahendus, aga üksnes lühiajaliselt. Need hakkavad peagi kuluma ja katki minema ning kuna sääraseid riiulikesed pole enamasti millegi külge kinnitatud, võivad nad liikudes riidekapi konstruktsiooni kahjustada. Parim lahendus lisapindade paigaldamiseks ilma seejuures ukse sisse auke puurimata on kasutada perforeeritud plaate. Neid võib leida enamuses suurematest ehituspoodidest ja alati on võimalus plaat juba poes sobivasse suurusesse lasta lõigata.

Samad ehituspoed müüvad ka aukudesse sobivaid konkse ning riiuli- ja korvikinnitusi. Kuna parimat lahendust on ilma katsetamiseta raske leida, tasub erinevaid lisavidinaid kohe mitu tüki muretseda. Kui perforeeritud plaat on paigas, võib konkse ja kinnitusi eri moodi ümber paigutada, et endale sobiv süsteem luua. Selline ukselahendus on suurepärane viis hoiustada vöösid, käekotte, sandaale, päikeseprille, lipse või muud taolist, mis muidu sahtlis või mütsiriiulil ruumi võtaks. Veel üks kaval võte on kasutada dušikardinate riputamiseks mõeldud rõngaid – nende külge mahub mitu salli, vööd või kaelakeet ning seejärel saab rõnga kogu täiega ühe konksu abil perforeeritud plaadi külge kinnitada.