Kuidas maasikaid kahjurite eest kaitsta

6475

Mais ning juunis valmivad esimesed kodumaised maasikad, mis pakatavad C-vitamiinist, kiudainetest, rauast, kaaliumist ja antioksüdantidest. Järgnevad soovitused erinevate kahjurite peletamiseks on abiks igale aednikule, kes koduselt peenralt kannatamatult juba esimesi punaseid marju ootab.

Näpunäide. Maasikataimed eelistavad mulla pH taset vahemikus 5.5 kuni 6.5.
Millised kahjurid maasikaid ohustavad?

  • Lehetäid
  • Nälkjad
  • Ümarussid (nematoodid)
  • Lehetirtlased
  • Lestad
  • Karilased
  • Jänesed
  • Oravad
  • Metskitsed
  • Linnud

Taimedega soovimatute külaliste vastu

Üks lihtne moodus maasikatele lisakaitset pakkuda on aeda peiulilli istutada. Peiulille juured eritavad kemikaali, mis tapab ümarusse. Mida rohkem on aias erinevaid taimi, seda raskem on mitmesugustel kahjuritel muude taimede seast maasikate lõhna tunda. Kõige tõhusamad kahjuripeletajad on piparmünt, basiilik, sidrunilõhnaline pelargoon, küüslauk ja sibul. Taimi võib kasutada ka kasulike putukate nagu lepatriinude, ämblike, kiilassilmlaste ning väikeste herilaste ligimeelitamiseks, kes toituvad vähemsoovitavatest putukatest.

829

Näpunäide. Kahjureid aitavad peletada maasikataimede vahele istutatud küüslaugutaimed ja murulauk.

Kaitseks lindude eest

Peenrasse tuleb valida vaid kõige tervemad maasikataimed. Seejuures võiks eelistada pigem külmakindlaid sorte. Kahjuritega võitlemisel on oluline vältida kemikaalidest koosnevaid pestitsiide ning valida selle asemel looduslikud taimekaitsevahendid. Lindude peletamisel on abi vana hea hernehirmutise ehitamisest. Teine võimalus on aeda vaiade otsa kinnitatud kilekotid paigutada – nende liikumisel tekkiv krabisemine mõjub lindudele hirmutavalt. Lindude peletamisel on kasu veel peenrasse maasikataimede vahele asetatud punaseks värvitud kivikestest. See ajab linnud põhjalikult segadusse, kuna nad ei tee sellisel juhul vahet maasikatel ja kividel.

830
Looduslik kahjuritõrje

Pihustatav pipralahus, mädamunad, verejahu, riitsinusõli, apelsinikoored, seep ja inimjuuksed on kõik sobivad looduslikud vahendid soovimatute maasikahuviliste tõrjumiseks. Metskitsede peletamiseks võib puuoksa külge riputada (kitsede kõrgusele) seebi või juuksekarvadega täidetud võrkkotikese. Selleks, et jänesed noori maasikataimi nahka ei paneks, võib taimedele pritsida verejahu või magneesiumsulfaadi lahust. Putukatest vabanemiseks tuleb taimedele pihustada segu neljast liitrist veest ning neljast supilusikast nõudepesuvahendist. Nälkjate püüdmiseks ja hävitamiseks pole aga paremat abivahendit kui õlu. Maasikataimede juurde tuleb kaevata paraja suuruse auk ning asetada sinna maapinnaga tasa jääv anum. Viimane tuleb omakorda õllega täita. Teod ja muud nälkjad kukuvad õlle sisse ning uppuvad. Anumat tuleb iga päev tühjendada ning uuesti täita, kuniks õlu sisse enam ühtegi nälkjat ei satu.

831
Kahjuritõkked

Ühed kõige levinumad ja tüütumad kahjurid on nälkjad. Neid aitavad eemal hoida ümber aia või peenra paigutatud vaseribad. Vasest ribad või plaadid peaksid olema vähemalt kahe-kolme sentimeetri jagu maa sisse torgatud ning ulatuma maapinnal vähemalt kuue sentimeetri kõrgusele.

832

Kahjurite hävitamiseks sobib veel näiteks diatomiitmuld. Tegu on teralise valge pulbriga, mis söövitab erinevate pehmekehaliste putukate nahka (nälkjad, lehetäid, lestad). Tegelikult piisab lehetäidest vabanemiseks ka taimede pesemisest – ühtlane veejuga lihtsalt pühib täid maasikate pealt maha.

Maasikate kaitsmiseks võib kasutada õhulisest riidest valmistatud katteloore, mis tuleb lihtsalt taimede peale tõmmata. Päikesevalgus, vihm ja värske õhk pääsevad kattest vaevata läbi. Kerged ning hõljuma kippuvad katteloorid võiks vaiade, kivide või telliste abil maapinnale kinnitada, et tiivulised putukad taimedeni ei pääseks. Umbes kaheks tunniks päevas tuleb kate maasikate pealt siiski maha tõmmata, et mesilased pääseksid taimi tolmeldama.

Näpunäide. Umbrohi meelitab samuti kahjureid ligi, seepärast tuleb maasikapeenar alati puhas ja umbrohuvaba hoida.