Kompostimine – Miks ning kuidas seda teha?

3467
kompostimine
Kompostihunnik on loodussõbralik lähenemine.

Sisukord (vajuta et avada)

Oma koduaias komposti valmistamine on hea viis pere jäätmetest lahti saamiseks ning samuti on see kasulik ja soodne väetise allikas teie aiale. Kompostimine on lihtne ja ökonoomne ning sobib igas suuruses aedadesse. Niisiis loe meie juhis läbi.

Miks kompostida?

Kompostimine muudab teie köögi- ja aiajäätmed ideaalseks maheväetiseks, mis toimetab olulised mineraalid ja toitained pinnasesse tagasi.

Valmis kompost sobib suurepäraselt lille- ja juurviljapeenardel ning mullasegudes kasutamiseks. See võib teie aia tõeliselt õitsema panna.

Kompost on kasulikest toitainetest pungil ning niiskustaseme säilitamise teel aitab ta mulla omadusi parandada. Samuti hoiab kompost mulla pH taseme kontolli all ning vähendab taimehaiguste esinemist. Selles sisaldub kõik taimedele vajalik, kaasa arvatud lämmastik, fosfor ja kaalium ning samuti pehmendab kompost väga happelist või aluselist mulda.

Lisaks kõigele muule on see ka keskkonnasõbralik – ideaalne viis igapäevaseid jäätmeid uuesti ringlusesse lasta. Kas teadsite, et umbes 40% koduse prügikastist sisust sobib komposti valmistamiseks? Niisiis aitab kompostimine vähendada prügilaid, mis on suured saasteallikad.

Kuhu oma kompostihunnik paigutada?

Ideaalis on kompostihunnik kergesti ligipääsetav, kuid enamus inimesi paneksid selle parema meelega silma alt ära. Parim asukoht on suhteliselt varjuline paik, kus kompost seisab niiskena, on üpris hästi isoleeritud ning kus seda on võimalik hõlpsasti kobestada. Kui kompostihunnik ära kuivab, võib kogu kompostimisprotsess aeglustuda, kuid siiski on lagunemisprotsessi alustamiseks vaja veidi päikesevalgust.

Kui kompostihunniku läheduses on puid, võivad nende juured hunnikusse kasvada, vältige selliseid paiku. Kompostihunnik peaks olema niiske, kuid mitte märg, seega kaitske seda lliigse vihma eest.

Rohkem näpunäiteid algajale aednikule leiab siit.