Klaasist ja kristallist esemete ning peeglite puhastamine

7228

Aknaklaasid

Mõned näpunäiteks aknapesuks:

  • Aknaid ei tohi kunagi pesta päikesepaistelise ilmaga, sest soojendava päikese käes kuivavad klaasid liialt kiiresti ära ja jäävad triibuliseks.
  • Aknaid nühkides tasub ühel pool kasutada üles-alla liigutusi ja teisel pool küljelt-küljele tõmbeid, et tuleks välja, kumb pool põhjalikumat pesu vajab.
  • Säravate akende ja peeglite saamiseks võiks proovida kasutada järgmisi töövahendeid: tavaline linane rätik või mõni muu pehmest materjalist riidetükk, puhas ja niiske seemislapp, kummist servaga aknakaabits, kortsutatud ajalehed. (Hoiatuseks: ajalehepaber jätab aknaklaasi küll udemetevabaks ja lisab imeõhukese kaitsekihi, ent trükivärvi suhtes tundlikumad inimesed peaksid selle kasutamisest siiski hoiduma.)

Aknapesuks on väga hea mõte kasutada ka näiteks sellist asja nagu aknapesurobot. Kõiksugu koduroboteid on juba meie ellu imbunud nii eesotsas mururobotite kui robottolmuimejatega ning nüüd on järjekord aknapesurobotite käes. Need muudavad su elu tunduvalt lihtsamaks ning õigesti kasutades teevad aknad säravalt puhtaks.

Klaasist esemete ja akende pesemiseks võib kasutada üht järgnevatest segudest:

  • Pori ja rasv: kaks liitrit sooja vett ja veerand tassi (umbes 60 ml) (majapidamis)ammoniaaki.
  • Katlakivi ja pori: kaks liitrit sooja vett ja supilusikatäis söögiäädikat.
  • Paakunud pori ja rasv: pool tassi (umbes 120 ml) (majapidamis)ammoniaaki, kaks tassi (ligi pool liitrit) piiritust ja umbes neli liitrit vett.

Näpunäide. Aknaid pestes tuleb alustada aknalaudadest ja -raamist. Pühkimiseks on parem kasutada udemevaba riidelappi, paberrätikuid või kokku kägardatud ajalehti. Triipude vältimiseks tuleb aknaid pesta siis, kui neile otsene päikesevalgus peale ei paista. Viimase lihvi andmiseks võiks veepritsi pandud puhastussegu (mõni ülaltoodutest) alati käepärast olla. Nii piisab mustuse eemaldamiseks vaid kiirest näpuvajutusest ja käetõmbest.192

Äädikas. Aknaid ja klaasesemeid võib pesta ka kangema äädikalahusega – üks osa äädikat nelja osa veega. Pärast pesu tuleb pind lapiga kuivaks tõmmata. Nii ei jää klaasile triipe. (Karedast veest tingitud jonnakamate plekkide jaoks võib kasutada kangemat äädikalahust.)
Booraks ja pesusooda. Hea puhastusvahendi saab, kui segada kokku kolmveerand liitrit vett ja kaks supilusikat booraksit või pesusoodat. Aine tuleb aknale kanda ja siis ära kuivatada.
Sidrunimahl. Aknaid võib pesta ka seguga liitrist veest ja supilusikatäiest sidrunihappest.
Söögisooda. Lihvitud klaasi puhastamiseks tuleb niiskele lapile pisut söögisoodat raputada ja sellega klaasi pühkida. Seejärel tuleb klaas üle loputada ja pehme riidetükiga ära kuivatada.
Kriimustused, plekid ja värvimuutused klaasi ning peeglite peal
Ülehõbetamine. Vastupidiselt mõnel pool levinud arvamusele, on peegli peal olevate plekkide ja täkete iseseisev hõbetamine umbes sama lihtne kui leivast redeli tegemine või kivist vee väljapigistamine. Selle töö peaks pigem vahele jätma, sest asi pole vaeva väärt.
Hambapasta. Kriimude lihvimiseks võib neile hambapastat peale hõõruda ja siis pinna pehme lapiga läikima hõõruda. (Tavalised hambapastad on reeglina sobivamad kui geeljad.)
Sinepipulber ja äädikas. Ühest osast söögiäädikast ja neljast osast sinepipulbrist tuleb segada pastalaadne mass. See kantakse kriimustatud koha peale ja pind pühitakse lapiga üle. Sinepipulbriga tuleb ettevaatlik olla. Kui see silma satub, võib see sarvkesta kahjustada.

Klaasi valmistatakse räniliivast ja teistest ainetest. Ilmastikutingimused ja suurem osa erinevaid kemikaale ei avalda klaasile mingit mõju. Teisalt puruneb klaas tavaliselt üsna kergesti erinevate hoopide mõjul. Mõnikord avaldab löök klaasile näiliselt olematut mõju, aga hiljem piisab purunemiseks vaid kergest puudutusest. Klaasi puhutakse ja vormitakse nii erineva kujuga dekoratiivseteks esemeteks kui ka joogiklaasideks ja muudeks lauanõudeks.
Kristalli valmistatakse samadest komponentidest kui klaasigi, aga selle käigus lisatakse sellele veel tina, mis muudab klaasi sädelevaks ja tugevaks. Kuumakindlaid klaasnõusid töödeldakse nii, et nad suudaksid taluda kõrgeid temperatuure. Sellised klaasnõud võivad aga järsu temperatuurimuutuse korral puruneda. Klaasist ahjunõusid ei tohi kasutada pliidi peal, kuna nad ei ole talu otsest leekkuumutamist. Klaaskeraamika tootmiseks kasutatakse kristallitaolisi materjale, millest valmistati varasemalt rakettide ninasid. Klaaskeraamikat kasutatakse pliidiraudade, köögikappide, toidu- ja kööginõude valmistamisel. Taolisi kööginõusid võib kasutada ahjus, pliidi peal, mikrolainahjus ja grillimisnõuna. Temperatuurikõikumised ei lõpe kildudega ning selle kohta on klaaskeraamikast nõudel lausa valmistajapoolne garantii.

Lihvitud klaasi ja kristallklaasi puhastamine

Klaasist lillevaase, õlipurgikesi ja karahvine kasutatakse vee, veini, õli ja muude vedelike hoiustamiseks. Kui need vedelikud jäävalt liialt kauaks seisma, võivad nad anuma põhja inetud plekid jätta ja neid ei pruugi tavalise pesuaine ja veega täiesti maha saada. Taoliste plekkide eemaldamiseks võib proovida järgmisi võtteid:

  • valada klaasist nõu põhja äädikat, nii et see määrdunud ala ära kataks;
  • lasta pool tundi kuni üleöö seista (olenevalt pleki tugevusest);
  • enne äädika äravalamist lisada sisse pool teelusikat riisiterasid või kuus kuni kümme kuivatatud uba ja klaasnõu sisu tugevalt läbi raputada, nii et kõvad terad hõõruksid järelejäänud mustuse lahti;

klaas tühjaks valada ja veega üle loputada, vajadusel tuleb protsessi korrata.

193

Kui määrdunud kohta ei õnnestunud siiski päris puhtaks saada, tuleb klaasi (majapidamis)ammoniaaki valada, nii et see kataks määrdunud koha ja lasta klaasil üleöö seista. Viimaks lisada taas kas riisi või ube ning klaasi sisu läbi raputada. Vajadusel korrata. Mõned kaubandusvõrgust saadavad tooted saavad teatud plekkide eemaldamisega üsna kenasti hakkama. Enne kasutamist tuleb tutvuda toote kasutusjuhistega. Ka poetoodete puhul võib olla kasu sellest, kui puhastamisprotsessi intensiivistamiseks lisada riisiterasid või ube. Kristallvaaside ja karahvinide puhul ei tohiks lilli või toiduained nendesse liialt kauaks seisma jätta, kuna teatud keemilised muutused võivad kristalli jäädaval ära määrida.

Hõbeda või kuldse mustriga kaunistatud klaasnõud
Mõnedel kristallnõudel või uhkematel klaasnõudel on kullakarva kaunistused – kas lihtne kuldne serv, suurem kaunistus või isegi terve nõu ulatuses muster. Selliseid esemeid ei tohi mitte mingil juhul pesta või leotada (majapidamis)ammoniaaki, pesusoodat või muud tugevatoimelist puhastusainet sisaldavas pesuvees. Samuti ei tohi kullatud äärega nõude peal kasutada abrasiivseid puhastuspulbreid. Parem on jääda tavalise nõudepesuvahendi ja pehme lapi juurde. Hilisemate probleemide ennetamiseks võiks sellised nõud kohe pärast kasutamist puhta veega ära loputada.

Kuumakindlad klaasnõud
Kuumakindlaid nõusid võib pesta kas käsitsi või nõudepesumasinas. Kui on vaja pisut intensiivsemat pesu, võib kasutada ka mõõdukalt leelisi puhastusvahendeid nagu (majapidamis)ammoniaagi lahus. Puhastamisel ei tohi kasutada abrasiivseid puhastusaineid vms, kuna need kriibivad klaasi.