Kärgedest mesilasvahani – puhastamisõpetus

3931
Meekärjed

Mesilasvaha saamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi. Seda müüakse enamasti nii mesindus-, ehitus- kui tervisepoodides. Lisaks sellele võib mesilasvaha ka otse meekärgedest saada. See variant sobib katsetamiseks kõigile neile, kes peavad ise mesilasi või kel on mõni mesinikust tuttav. Järgnevalt vaatamegi lähemalt seda, kuidas mesilaste ehitatud kärjed puhtaks mesilasvahaks muuta.

1. Marli

Vaha leidub kõikjal kärjes ning selle eraldamiseks tuleb kärgi vees keeta. Selleks, et vaha ja muud tahket sodi kergemini üksteisest eraldada, tuleks kärjetükid enne vee sees keetmist marli sisse siduda. Kärjetükid ei pea olema ühesuguse suurusega, aga suurema koguse puhul tuleks kindlasti teha mitu väiksemat kärjepakki, et nendega oleks lihtsam ümber käia.

2. Keetmine

Järgmise sammuna tuleb potti vett valada ning see keema ajada. Kui vesi keeb, võib pakendatud kärjed potti lisada. Alguses võtavad need üsna palju ruumi, nii et kärjepakke tuleks lisada ükshaaval ja oodata, et need kuumas vees pehmeks läheksid enne kui järgmine ports lisada. Edasi pole vaja muud teha, kui oodata, et kärjed vees sulaksid ning vesi muutuks kollakaks ja õliseks.

Mesilasvaha

3. Vaha eraldamine

Kui vaha on välja sulanud ja marlid on samuti vahast tühjaks väänatud, tuleb potis olev vesi plastkarpidesse valada ning lasta vahal taheneda. Vaha koguneb veepinnale ning muud tahked osakesed vajuvad karbi põhja. Pärast esimest keetmist on vaha siiski veel üsna must ja seda tuleb enne kasutamist veel puhastada.

4. Vaha puhastamine

Selleks, et vaha edasi puhastada, tuleb tahenenud vahakangid musta vee pealt ära korjata ning vesivannil uuesti üles sulatada. Nii vajuvad üleliigsed tahked osad ja muu sodi uuesti põhja ning vedela vaha saab põhjalikuma puhastamise jaoks läbi filtri valada. Hea on kasutada näiteks korduvkasutatavat kohvifiltrit, aga sellisel juhul tuleb arvestada, et sama filtrit ei saa hiljem enam kohvi valmistamiseks kasutada. Kui vaha tundub piisavalt puhast võib selle vormiesse tahenema valada.

5. Vaha kasutamisvõimalusi – poleervaha

Puhtal mesilasvahal on mitmeid kasutusvõimalusi alates kosmeetikast kuni puiduhoolduseni. Siin vaatame, kuidas mesilasvahast puidu, metalli ning muude pindade jaoks sobivat poleervaha valmistada.

Poleervaha kokkusegamiseks läheb lisaks mesilasvahale vaja linaseemneõli. Esmalt tuleb vaha vesivannil uuesti üles sulatada ning seejärel tuleb kokku segada üks osa vaha ja neli osa külmpressitud linaseemneõli. Segu tuleb aeglaselt kuumutada, kuniks vaha ja õli on täielikult segunenud. Seejärel võib poleervaha topsi(desse) jahtuma valada. Tahkeks tõmbunud poleervaha võib kasutada mis tahes tööprojektide juures.

Poleervaha

Mesilasvaha võib kasutada kõiksugu erineval moel. Kärgedest vaha väljasulatamine ja puhastamine on üsnagi huvitav ettevõtmine, ent korraliku vahakoguse saamiseks läheb vaja üsna palju meekärgi. Kel on kärjed aga omast käest võtta, võiks kogu protsessi siiski läbi teha. Lisaks uutel kogemustele on see ka kindlaim moodus vaha puhtuses ise veenduda.