Ilma kuludeta meisterdamine – kodust leitavad materjalid

6086

Kõik, kellele meeldib käsitööga tegeleda või kellel on meisterdamishuvilised lapsed ilmselt teavad, et kõiksugu käsitöövahendid on üsna kallid. Selle asemel, et poest kalli raha eest spetsiaalseid materjale osta, võib valida ka palju säästlikuma ja keskkonnasõbralikuma tee ning kasutada erinevaid kodus leiduvaid asju. Mõned ideed, kuidas ühendada taaskasutus ja meisterdamine on järgnevalt ära toodud.

Paberist meisterdamine
Pea igas poes on saadaval kõiksugu erinevateks otstarveteks mõeldud pabereid: salmikute ja lõikealbumite loomiseks mõeldud dekoratiivseid pabereid, pakkimispaberit, käsitöökartongi ja joonistuspaberit. Mõned sellised spetsiifilised paberid on paraku üsna soolase hinnaga. Meisterdamise juures saab need aga hõlpsasti asendada muude paberitega, mis kodus juba olemas on. Mitmete ettevõtmiste jaoks piisab ka sellest, kui on olemas näiteks rull pruuni jõupaberit või ka tavalist valget paberit. Omaenda pakkimispaberi valmistamine on üks sellistest asjadest, mida on vahva teha nii üksi kui ka koos lastega. Selleks on vaja võtta kas valge või kergelt toonitud paberileht ja asetada see triikimislauale. Seejuures tuleb paberilehe alla kindlasti vana ajaleht panna, et triikimislaua pind kannatada ei saaks. Seejärel tuleb pliiatsiteritajaga mõnd rasvakriiti teritada, nii et kriidipudi paberi peale jääks. Pudi ei pea tervet paberit katma, aga võiks moodustada mingi huvitava mustri või kujundi. Pilkupüüdvama tulemuse jaoks võib kombineerida erinevaid värve. Pudiga kaetud paberile tuleb teine samamõõduline paberileht peale asetada ning see veel omakorda ajalehega katta (mõned lehed), et triikrauaga midagi ei juhtuks. Lõpuks tuleb kaks paberitükki omavahel kokku triikida. Rasvakriidist saadud puru sulab kuumuse käes ja kui paberilehed teineteisest eemale tõmmata, on lõpptulemuseks kaks imeilusa marmorja mustriga pakkimispaberilehte.

Jäätisepulgad ja muud puutükikesed
Kodus ringi vaadates hakkavad kindlasti silma igasugused puutükikesed, mida saaks mitmesuguste meisterdamistööde juures ära kasutada. Kellel on jäätisemaiad lapsed, sel on ilmselt ka pidev varu igasugu huvitavaid jäätisepulkasid, mis meisterdamise jaoks ideaalselt sobivad. Kui jäätis on pulgad ära tooninud, siis võib nende pesemiseks kasutada pehmetoimelise pesuaine ja vee lahust, millele on lisatud ka natuke valgendajat, et pulgad ikka puhtaks saaks. Pestud pulgad tuleb veega põhjalikult üle loputada ja kuivada lasta. Jäätisepulkadest on lõbus ja ohutu meisterdada. Lastele tuleb ette anda paras ports pulkasid, liimipudel ja paberitükikesi ning vaadata, kuidas nende kujutlusvõime lendab.

Kilekotid
Kohati tundub, et igas majapidamises on rohkem kilekotte kui nendele otstarvet leidub. Nende äraviskamine pole just kõige keskkonnasõbralikum teguviis, ent ajapikku kogunedes võib kilekottide hulk ootamatult suureks kasvada. Ribadeks lõigatud kilekotte saab aga näiteks lõnga asemel kudumis- ja heegeldamismaterjalina kasutada. Tugevad, kergesti puhastatavad ja veekindlad kilekotiribad sobivad suurepäraselt poekoti heegeldamiseks. Nii saab kerge vaevaga kilekotid prügimäelt eemale hoida.