Ideaalse piirdeaia valimine

5372
Erinevat tüüpi piirdeaiad

Privaatne piirdeaed. Säärased piirdeaiad on mõeldud vaid selleks, et oma valdused endale hoida. Olgu see sissetungijate takistamiseks, basseini ümbritsemiseks või naabruskonna ignoreerimiseks – privaatne piirdeaiaga saab majapidamise välismaailmast edukalt ära lõigata. Üldjuhul saab privaatset aeda määratleda kõrguse, laudade laiuse ja vahede kaudu. Seejuures on keskmine kõrgus umbes 1,8 meetrit, laudade keskmine laius 10 sentimeetrit ning laudade vahe jääb keskeltläbi 3 millimeetri kanti. Poolprivaatse aia määratlus nii jäik ei ole, lubatud on suuremad laudade vahed ja rohkem mänguruumi aia ülemise serva kujundamisel. Kuna mõnes paigas on piirdeaedade lubatud kõrgus ning asukoht reguleeritud, tasub end vastavate eeskirjadega kurssi viia.

Talu-tüüpi piirdeaed. Mõnel pool ka rantšoaiana tuntud talu-tüüpi piirdeaed võib esineda mitmel kujul. See võib olla avatud kahe, kolme või nelja latiga piirdeaed või hoopis kinnisem ja privaatsem võrkaed. Talu-tüüpi aed võib olla mõeldud nii loomade hoidmiseks kui lihtsalt maavalduste piiritlemiseks. Olenevalt soovitud lõpptulemusest võib aia ehitamiseks kasutada nii tahutud palke kui ülimalt siledaks lihvitud puitu ning see muudab talu-tüüpi aiad väga eriilmelisteks.

Suvila-tüüpi piirdeaed. Suvila-tüüpi valge lippaed on juba aastakümneid lootusrikaste koduomanike aiaideaaliks olnud. Laitmatu aialippide rea ning lihtsa elegantsi tõttu peaks iga koduomanik suvila-tüüpi piirdeaia ehitamist vähemalt kaaluma. Tegu pole lihtsalt maastikukujunduses kasutatava ilustava elemendiga. Aial on kaitsefunktsioon samuti olemas. Ükski erinevate piirdeaedade nimekiri pole täielik ilma vana hea suvila-tüüpi aiata.

72

Dekoratiivne piirdeaed. Seda tüüpi piirdeaedasid peetakse kõige viimistletumateks, kuna nende peamine ülesanne ongi just silmailu pakkuda. Olenemata materjalist annab dekoratiivne piirdeaed ka kõige igavamale aiale lisaväärtuse ning paneb möödakõndijad pead keerama. Siia alla kuuluvad nii avarad võrestikuaiad, kui keeruka kujundusega punutud piirdeaiad. Valikuvõimalusi on tõepoolest mitmeid. Imetlevaid pilke püüab dekoratiivse piirdeaiaga aga igal juhul.

Horisontaalsed puitaiad. Horisontaalsed piirdeaiad jäävad lippaia ja privaatse piirdeaia vahepeale. Üldjuhul on need 0,9-1,2 meetri kõrgused, tavalisest lippaiast laiemate horisontaalselt paigutatud laualippidega. Nimetusest ei maksa aga üksluisust järeldada. Lisatud geomeetrilised kujundid ja uhked nikerdused võivad horisontaalse puitaia vägagi peeneks muuta.

Levinumad stiilid
  • Gooti stiil. – 16. sajandi keskaegset arhitektuurist inspireeritud gooti stiilis piirdeaiad on koduomanike lemmikute seas. Piirdeaedade kontekstis viitab sõna ’gooti’ teravatele tippudele, olgu tegu siis iga üksiku puidust aialipiga või sepisrauast aedade tipuelementidega.
  • Prantsuse gooti stiil. Prantsuse gooti stiil on mõnevõrra toretsevam ning lisab aiale pehmete kaarte ja lillekujutistega teatavat romantilist elegantsi.
  • 73Laineline ehk varieeruva kõrgusega piirdeaed. Peamiselt puit-, vinüül- ja komposiitmaterjalist aedade juures kasutust leidev laineline kujundus lisab piirdeaia sirgete lippide rivile graatsilisust ning ilu. Olgu konkreetne lahendus siis milline tahes, igal juhul eristub see muidu igavavõitu sirgetest joontest ja sümmeetriast, mis teatud aiatüüpidele nii iseloomulik on.
  • Tasapinnaline piirdeaed.Nimi viitab eelkõige piirdeaia ülemisele servale. Erinevalt vertikaalse paigutusega piirdeaedadest ehitatakse tasapinnaline aed selliselt, et piirdeaia ülemine serv on ühes tükis olev tasapind. Mitmetasandiline lahendus annab seda tüüpi aiale välimuse poolest palju juurde. Ühelt poolt pakuvad astmed silmailu, teiselt poolt aga säilitab aed sedasi koduomanike meeleheaks ka praktilise funktsiooni.74