Hamstrite treenimine

6004

Vaja läheb:

  • hamstrit
  • puu- või aedvilju (tsitruselised ei sobi)
  • hamstri jooksupalli

Ehkki hamstrid on ütlemata armsad koduloomad, on nende väljaõpetamine paras peavalu ning see on iseloomulik kõigile hamstritele. Tegu on väga territoriaalsete loomadele ja õigupoolest ei tohiks täiskasvanud hamstreid nende endi huvides kunagi mitmekesi ühes puuris pidada. Kuna nad tunnevad pidevat vajadust oma territooriumi kaitsta, puuduvad hamstritel pea igasugused sotsiaalsed oskused ning seepärast pole nad ka treenimise osas kuigi vastuvõtlikud. Samas on neile siiski võimalik paremaid lemmiklooma-kombeid õpetada. Kui treenimisega juba varakult peale hakata, saab hamstrit harjutada ringikantseldamise ja üleüldiselt inimeste osas leplikum olema ning õpetada teda näpu vahelt toitu võtma. Hamstri käitumise parandamiseks pole vaja muud kui järjepidevalt allpool toodud juhiseid järgida.

Alustamine

Hamstritel pole kombeks teiste loomadega sõbruneda. Nad on eraklikud, mitte sotsiaalsed loomad. Vabas looduses näeksid pea kõik suuremad loomad hamstris tõenäoliselt lihtsalt kõhutäidet. Seega on igati loomulik, et hamster inimesi pelgab – see teadmine omakorda aga muudab hamstri treenimise mõnevõrra kergemaks.

Enne kui proovida hamstrit kätte võtta, tuleks teda harjutada peo pealt või näpu vahelt toitu vastu võtma. Lemmikloomapoodidest ostetud ning varjupaikadest toodud hamstrid seda üldjuhul ei tee, seepärast on see hea moodus väljaõpetamisega algust teha.

Esmalt tuleb aga oodata, et hamster tegusaks muutuks. Nad on öise eluviisiga loomakesed ja muutuvad elavamaks üldjuhul (aga mitte alati) alles päikeseloojangu aegu. Hamstri harjutamiseks tuleks varuda mõni aedvili või mitte-tsitruseline puuvili, sellest pisike tükk (väiksem kui pöidlaküüs) lõigata ning hamstri puuri äärde tõsta. Kui hamster nüüd oma pesast välja tuleb ja puuris ringi hakkab uudistama, tuleb väike aed- või puuviljatükk näpu vahele võtta ning puurivõre vahelt läbi torgata. Kuna see on suurema vilja küljest lõigatud, peaks õhus leviv lõhn hamstri üsna kergesti kohale meelitama.

44

Alul loomake tõenäoliselt lihtsalt uudistab. Nüüd tuleb kannatlik olla ja oodata. Hamster tahab toidupala, aga ei ole nõus seda otse näpu vahelt võtma. Oluline on hoiduda kiusatusest aed- või puuviljatükk niisama maha visata ning puuri vedelema jätta – hamster tuleb sundida valima toidu vastuvõtmise ja sellest ilmajäämise vahel (hamstri toidukauss peaks seejuures siiski täis olema). Lõpuks võtab ka kõige arglikum hamster pakutud toidupalakese vastu.

Hamstri ümberpaigutamine

Hamstrid ei nõua inimestelt tähelepanu, aga neile meeldib ümbritsevat keskkonda uurida. Hamstreid soovitatakse iga päev puurist välja jooksma lasta ning sellest nõuandest on ka nende treenimise juures kasu. Kui hamster on puuris elavamaks muutunud, võiks puuri ukse lahti teha ning selle ette hamstri jooksupalli seada. Palli sisse minemine tuleks hamstrile igapäevaseks harjumuseks muuta. Aegamööda võib hamstrit õpetada palli sisse saamiseks esmalt üle käe ronima.

Kui hamster seejuures plehku paneb või põrandal lõpetab, ei maksa veel pabistama hakata – jooksupall tuleb lihtsalt hamstri juurde tõsta ja käte abil loomakese liikumist takistada, kuniks tal ei jää muud üle, kui palli sisse minna.

45

Hamstri käsitsemine

Kui hamster juba näpu vahelt toitu võtab ning tõrkumata üle käe jooksupalli ronib, võib juhtuda, et ta lepib ka kättevõtmisega. Tegelikult oleneb see aga konkreetsest loomast. Kui on selge, et ühtegi põgenemisteed ei ole, istub mõni hamster täiesti rahulikult inimese peopesal. Teine aga ei harju isegi käe peal ronimisega. Lemmiku käitumisest ei maksa kohe heituda, tuleb katsetada, millega loomake aegamööda harjub ning millega mitte. Olgu muuga, kuidas on, aga hamstri iseloomuga tuleb siiski leppida – seda juba nii naljalt ei muuda.

46