Feng shui ruumikorraldusega stressi vastu

2756
Feng shui

 

Kas poleks tore, kui kodu oleks koht, kus saab end tunda täiesti vabalt ja mugavalt. Tänapäevast elutempot arvestades on närve rahustava elukeskkonna loomine ning oma seesmise ja välimise energiavoo turgutamine lausa hädavajalik.

Ja mis oleks veel, kui tegu oleks koduga, mis mõjuks ühtaegu lõõgastavalt ning tõmbaks ligi jõukust ja loovust? Feng shui, populaarse ning pika ajalooga Hiina ruumikorralduse kunsti õpetuse kohaselt on see kõik vägagi võimalik. Feng shui võimaldab asjade õige paigutamise ning tasakaalu leidmise kaudu oma elukeskkonda ümber kujundada, et stress ja pinged eemale hoida ning teha ruumi harmoonia, külluse ja õnne jaoks.

Kui peaksite kasutama professionaalse feng shui sisekujundaja teenuseid, siis jaotataks ta teie majapidamise energiavõrguks (et energia pääseks vabalt liikuma) ja asuks järgmiste sammudega energiavoogu tasakaalustama:

1. Igas toas peale vannitoa tuleks toa kõige suurem ja kesksem objekt paigutada ruumi keskele. Võtmepositsioonile põrandale paigutatud rasked esemed aitavad jalad maas hoida ja kodutunnet luua. Selle paigutuse juures on oluline oma sisetunnet usaldada – kõndige toas ringi ja katsetage, mis kõige õigem tundub. Ükski ese ei tohiks olla toanurka või vastu seina surutud. Õhk peab saama vabalt ringi liikuda. Diagonaalis üksteise vastas olevad toanurgad ei tohiks kunagi olla asju täis kuhjatud.

2. Kodu olgu alati puhas ja korras. Ei mingit kola ja prahti – ei elutoas, söögitoas, magamistoas (korratus segab romantikat) ja kohe kindlasti mitte köögis. See takistab selget mõtlemist. Selleks, et olemasolevast head ülevaadet saada, peab iga asi omal kohal olema.

Feng shui valgustus
3. Feng shui kasutab valgust dramaatilise efekti saavutamiseks, näiteks paigaldades seinavalgusteid kohtadesse, kuhu muidu otsest valgust ei paista. Valgus peaks reeglina paistma umbes silmade kõrgusel. Parim valgusallikas on muidugi päike. Kui valgust on kesiselt, võib olemasoleva valguse peegeldamiseks kasutada näiteks peegleid ja kristallpindu.

4. Ruumis olevad teravad nurgad tuleb ümber kujundada. Feng shui järgijad kipuvad ruume küll enamasti neli- või kolmnurksetena kujutama, aga kui asi puudutab mööblit, siis nähakse teravaid nurkasid „mürginooltena“. Niisiis, heitke pilk oma köögilauale? Võib-olla oleks parem soetada ümmargune või ovaalne laud. Nii ei takista miski energial vabalt liikumast. (Feng shui eesmärk on vähendada stressi ja suurendada positiivset energiat.) Ümmargune laud ei lase tekkida olukorral, kus võimupositsioonil peremees istub laua otsas ning paneb teised haavatavasse positsiooni.

5. Iga tuba tuleb eraldi sisustada. Universaalse temaatika järgimisel ei ole mõtet. Sisustatavat ruumi tuleb uurida kõikvõimalike nurkade alt – eesmärgiks on luua tasakaal iga sisse- ja väljapääsu silmas pidades. Seepärast on hea toast mitu korda sisse-välja käia ja uks enda järel sulgeda (kui toal on uks), et see siis uuesti avada ning tuba värske pilguga jälle üle vaadata.

6. Iga toas oleva eseme värvilahendus tuleks üle vaadata. Kõik aksessuaarid ja lisaelemendid peaksid üksteisega kokku sobituma. Rahustava sinakasrohelise tooni puhul ei tohiks piirduda ainult vastavat värvi kaltsuvaipade ning diivaniga, sama lahendust tuleks järgida ka seinale riputatud kunstitööde, padjapüüride ja siin-seal olevate nipsasjakeste puhul.

Feng shui elemendid

7. Isiksuse tasakaalu viimiseks kasutatakse kujunduse juures sümboolseid elemente nagu maa, tuli, metall, vesi ja puu. Liigse karmuse puhul tuleb lisada n-ö naiselikke ja pehmeid elemente, kasutades selleks kardinaid, taimi, puitu ning mahedad helisid. Meeli rahustav muusika (näiteks loodushelid) on samuti hea. Mehelikuma või tegutsemist soosiva energia suurendamiseks kasutatakse aga metalli. Agressiivsuse allasurumiseks sobib vesi – veega täidetud keraamilised (või looduslikest materjalidest) kausid, väikesed koseskulptuurid jms.

8. Probleemsete kohtade puhul – toad, mis on küll kenasti sisse seatud, aga mis ei kutsu sisse astuma – tuleb läbi mõelda, mis seal on ja mida sinna saaks muudest tubadest viia. Näiteks toas, kuhu paistab palju päikest on võimalik kasutada eredat valgust. See oleks hea koht, kus nädalavahetustel hommikuti aega veeta. Aga võib-olla oleks hea hoopis arvutiga sinna minna, et siis mugavalt mõni tööaruanne ära lõpetada? Toas olev üksik kõva seljatoega tool ei kutsu aga kedagi ei hommikut veetma, ega mugavalt tööd tegema. Seal peab saama end pikalt mugavalt tunda. Ükski tuba ei kutsu endasse sisenema, kui toa kujundus seda justkui alateadlikult blokeerib (ukse ees olevad taimed või ajalehekorv) – just see kipubki n-ö hüljatud tubade probleemiks olema.

Lõigake vohavad toataimed tagasi, nihutage liikumist takistavat korvi ja tooge tuppa mugav tugitool või diivan. Paigutage kõik nii, et see tunduks kohane ning kontrollige päikese liikumise suunda, et tool ikka õige koha peale saaks.

Feng shui õpetuste järgi oma majapidamise ümberkorraldamine aitab elukeskkonda parandada ja viib parema enesetundeni. See toimib, kuna inimesed tõepoolest tunnevad end paremini ruumis, kus mööbli ning muude sisekujunduselementide paigutamisel on 1) kuulatud seda, mida meie meeled meile ütlevad, ning 2) jälgitud, et energia pääseks iga eseme ümber vabalt liikuma – need on 5000 aastase ajalooga feng shui kunsti kaks peamist põhimõtet.

Ülaltoodud sammude järgi toimides saab igaüks meelitada ligi tervist, õnne, küllust ja seda kõike stressivabas kodus, kuhu on hea tulla.