Emad ja lapsed – üheskoos loodussõbralikuma ning keskkonnateadlikuma elu suunas

1653
Laste kasvatamine

Sisukord (vajuta et avada)

Laste kasvatamise ning elustiili peale tasub mõelda nii tulevastel emadel ja isadel kui ka neil, kel väikesed lapsed juba olemas. Alati leidub võimalusi, kuidas oma laste elukeskkond looduslähedasemaks ning ohutumaks muuta. Lapsevanema ülesanne tagada oma laste heaolu, ent kui isegi tervislikeks peetavate toiduainete sees leidub kemikaale, siis tundub, et ümbritsev maailm ei tõtta just abikätt ulatama. Nii tulevastel kui praegustel lapsevanematel tasub mõelda rohelisema elustiili peale – see on suurepärane võimalus aidata maailma paremaks muuta nii tervikuna kui oma laste jaoks.

Rasedus

Raseduse ajal tuleb loodussõbralikumale käitumisele erilist tähelepanu pöörata, sest nüüdsest lasub tulevasel emal kohustus juba kahe inimese eest hoolt kanda. Loodet võivad mõjutada sisuliselt kõik asjad, millega ema kokku puutub – kemikaalid, toiduained, toiduainete peal kasutatud kemikaalid ja muu. Rasedana tundub rohelisem eluviis ning keskkonnaga arvestamine igati loogiline. Iga lapsevanem soovib ju, et ümbritsev maailm oleks tulevase ilmakodaniku vastu heatahtlik.

Kõige olulisem asi, mida seejuures silmas pidada, on liigse stressi vältimine. Need tulevased emad, kes alles alustavad oma teekonda rohelisema mõtte- ja eluviisi poole, ei pea kogu oma elukorraldus korraga pea peale pöörama. Lihtsam on alustada nendest asjadest, mis võivad last otseselt mõjutada. Kogu ettevõtmise eesmärk on jõuda tervislikuma elukorralduseni, mitte tekitada lisastressi – last ootavad naised peavad seda niigi üsna palju taluma.1397550695-2_3c79cb97d8d451e9267c45e9f5bea9ca

Rohelisema eluviisi poole liikumiseks peaksid tulevased emad ja isad esmalt vaatluse alla võtma oma igapäevased tegevused. Tuleb hoolikalt järele mõelda ning küsida endalt: milliseid tooteid me majapidamises kasutame ja kas need tooted sisaldavad midagi sellist, mis võiks väikelapsele kahjulikult mõjuda. Ehkki asjatundjad pole erinevate toodete kahjulikkuses sugugi ühel meelel, tasub ometi mõneks ajaks rohelisemate toodete peale üle minna, et lapsele tugev tervis tagada.

Raseduse kulgedes muutub ka tulevase ema toitumine. Kui arst on menüü kohta juba omad ettekirjutused teinud, tuleb jääda asjatundja soovituste juurde, ent eelistada võimaluse korral mahetoodangut. Näiteks puu- ja aedviljad sisaldavad tavaliselt mitmeid erinevaid pestitsiide. Jogurtid, piim, juust ning muud loomsed produktid võivad aga sisaldada lehmade sööda sisse lisatud hormoone. Neid samu tooteid on laias valikus ka maheversioonis ja suurema osa toodete hinnavahe ei ole sugugi üle mõistuse suur. Kui vähegi valikut ning võimalust, tasub eelistada mahetoodangut.

Kasvavad lapsed

Rohelise elustiili järgimine on hea viis lapse eluhoiakuid kujundada. Kasvades muutuvad nii lapsed ise kui nende vajadused, aga neil on alati vaja vanemat kõrvale, kes aitaks neil tervislikke valikuid langetada.

Väikestele lastele tuleb ikka aeg-ajalt midagi maitsvat näppu anda, aga siinkohal on lapsevanema ülesanne leida oma väikese jaoks kõige tervislikum vahepala. Õunatükid juustuga, moosisai, seller ja toorjuust – need kõik on maitsvad kombinatsioonid, aga teadmine, et tegu on kemikaalidevaba ning looduslähedase tootega, muudab kõik need asjad veelgi maitsvamaks.

Iga natukese aja tagant jõuab meediasse uudis, kuidas see või teie mänguasi sisaldab üht või teist ohtlikku ainet ning on poodidest ära korjatud. Kõige parem oleks beebidele ja väikelastele, kes armastavad pea kõik kättesaadavad asjad kiiremas korras suhu toppida, muretseda võimalikult looduslähedased mänguasjad. Hea valik on näiteks orgaanilisest puuvillast või bambuskiududest valmistatud mängukaru ning värvimata ja lakkimata mänguasjad. Päris väikesele lastele ei tasu osta patareide või akudega mänguasju. Tühjaks saanud patareid kuuluvad ohtlike, mürgiste jäätmete hulka.1397550955-28_723a4d5191edc00e2c73ab9cc3baa9aa

Ükskõik kui vanale lapsele uut mänguasja ostes tasub tähelepanu pöörata selle taaskasutatavusele. Soovitatavalt võiks valida toote, mis on vahtplasti ja plastiku asemel hoopis paberist pakendis. Mõelda võiks ka mänguasja vastupidavusele – mida kauem sellega mängida saab, seda suuremaks kasvab tõenäosus, et ühel päeval saab selle järgmisele lapsele edasi anda. Seepärast on mõistlikum eelistada puidust, mitte plastikust mänguasju. Puit on ühtaegu nii ohutum kui vastupidavam. Mänguasjade pakenditel pole üldjuhul kirjas, millest nad täpselt valmistatud on (värvained, plastik) ning seepärast on raske hinnata, milliseid kemikaale nad sisaldada võivad. Sellegipoolest on soovitatav vältida polüvinüülkloriidist (PVC) valmistatud tooteid.

Lootusrikas tulevik

Parim viis oma lapsed keskkonnateadlikult üles kasvatada ning näidata neile, et kõik, mida me teeme, mõjutab maailma, on vastav elustiil ise omaks võtta (kas enne laste sündi või koos lastega). Roheline eluviis tähendab küll teatavatest ühiskondlikest normidest kõrvalekaldumist, aga mida enam inimesi otsustab senist käitumist muuta ning oma lapsed samas vaimus üles kasvatada, seda paremaks muutub maailm meie ümber.1397551143-15_cec21ceef158299eb5bde0d4fc6c7098