Category Archives: Maitsetaimed

Aedsalvei – mis ta on ning kuidas teda kasutada

Salveil on pikk ja kirev ajalugu nii maitse- kui ravimtaimena ning see kuulub pea iga rahvusköögi kullavaramusse. Vahemere-äärsest regioonist pärinev salvei on vastupidav ja kergesti kasvatatav püsik. Tuleb vaid kontrollida, et seemned korralikult idaneksid. Artikkel peatub nii salvei ajalool, kasutusvõimalustel (ravim- ja maitsetaimena), kasvatamisel kui säilitamisel. Lisaks paar näpunäidet noorte taimede ning seemnete muretsemiseks. Salvei ajalugu Salvei, mis… Read More »

Maitsetaimede kasvatamine

Isegi kui lumi on ikka veel maas ja ilmad külmad, ei takista miski näppe juba mullaseks tegemast ja aknalauale maitsetaimede aiakest rajamast. See ei tähenda kaugeltki mitte suuri remonditöid, et kööki seinast eenduv aken ehitada. Isegi kortermajas elades, kus lähim asi aialapikesele on aknast paistev park, võib maitsetaimede kasvatamine päikeselisel aknalaual väga edukaks osutuda. Kõik, mida maitsetaimede kasvatamiskes… Read More »

Peterselli kasvatamine, kasutamine ning säilitamine

Peterselli kasvatamine Petersellil on pikk ja romantilise hõnguga ajalugu. Vanad kreeklased hoidsid peterselli au sees, ent kuna see oli nende jaoks püha taim, siis seda ei söödud. Rooma allikates mainitakse peterselli juba neljandal sajandil enne Kristust. Esimesel sajandil kirjutas Plinius, et ühtegi salatit või kastet ei serveerita ilma petersellita. Ehkki paljud kasutavad seda ürti kuivatatud kujul, on peterselli… Read More »

Külluslik basiilik

Pisut pealetükkiv aroom, tugev maitse, dekoratiivsed lehed ja õied – pole armastatumat ja kasulikumat maitsetaime kui basiilik. Ükski tõeline kokk ei eita basiiliku kuninglikku staatust köögis Kõige tuntum ja igapäevasemalt kasutatav basiilik on vürtsbasiilik. Selle lehed on võrdlemisi suured, siledad, läikivad, ühetooniliselt rohelised ja otstest õige pisut keerdus. Seda nimetatakse teinekord ka tavaliseks, Itaalia, Napoli ja isegi suurelehiseks… Read More »

Tagasihoidlik köögivili sibul

Sibul tundub paljudes toitudest nii iseenesestmõistetav, et inimesed kipuvad ära unustama, kuivõrd oluline maitse- ja ravimtaim see ajalooliselt olnud on. Sibulat on juba ammustest aegadest kasutatud raviomaduste tõttu ning mõnel pool ka ilutaimena. Sibula värvikirev ajalugu ulatub vanade egiptlasteni. Tänapäeval kasutatakse sibulat eelkõige köögis ja seda nii roogade maitsestamiseks kui kaunistamiseks. Sibulaga lähemalt tutvumiseks uurime sibula rolli koduapteegis… Read More »

Vertikaalaianduse boonused

Linnaruumi sobiva haljastus- ja aiandusvormina on vertikaal- ehk korrusaiandus küll vaid mõnekümne aastase ajalooga nähtus, ent tegelikult on iidsete vahemereäärsete aedade kaudu teada, et inimkond on vertikaalselt haljastust tundud juba aastatuhandeid. Luuderohuga kaetud majakesed ning roniroose ja suhkruherneid toestavad võred on siiski üsna hiljutised vertikaalhaljastuse ja -aianduse näited. Milles seisneb siis vana ja uue vahe? Varasemate vertikaalsete aedade… Read More »

Mis kasu on isiklikust aedviljapeenrast?

Isikliku aed- ja juurviljapeenra rajamisel on mitmeid kasulikke külgi. Esiteks muidugi kõige ilmselgem kasu – lademetes värskeid ja toitainerikkaid aedvilju. Samas aga ei piirdu kasu üksnes lõpptulemusena valmiva saagiga. Järgnevalt mõned head põhjused, miks koduse aedviljapeenra rajamine kaalub tervislikkuse mõttes üles isegi turult värskete mahetoodete ostmise.[sociallocker] Aias toimetamine on etem kui mis tahes spordiklubi liikmekaart Aiatöö on väga… Read More »

Spinat ning tema tervislikud omadused

Spinat arvatakse olevat Pärsia päritolu köögitaim. 12. sajandiks oli see juba üle kogu Euroopa levinud ning muutus väärtuslikuks lehtköögiviljaks, mida tunti just tervislikkuse poolest. See maine saadab spinatit tänini. Spinatit (ja kreemist kastet) sisaldavate toitude kirjeldamiseks kasutatakse sageli viidet Firenze linnale Itaalias (ingliskeelses kultuuriruumis ‘Florentine’). Üldlevinud selgituse kohaselt pärineb see nimetus 16. sajandist ning on seotud Prantsuse kuninga… Read More »

Rosmariin

Rosmariin on meeldejääva aroomiga väike igihaljas taim, mis on oma koha ravim- ja maitsetaimede riiulis auga ära teeninud. Sel on rahustav toime ja kuuma vannivee sisse lisatuna on tegu suurepärase pingete maandajaga. Legendi kohaselt kasvab rosmariin meelsasti selle maja ümbruses, kus püksid on naise jalas. Sellise taustaga maitsetaim tekitab paratamatult huvi. Rosmariini ajalugu Rosmariini on läbi aegade olulise… Read More »

Rooma salati kasvatamine ja hooldamine

Rooma salat nagu muudki aedsalatid on võrdlemisi kergesti kasvatatav. See on toitev ning maitseküllane, lisaks ka kena täiendus aedviljapeenrale. Värvuselt keskmist tooni roheline rooma salat kasvab rohkem tihedate kimbukestena kui salatipeana ning õige hooldus- ja külvamistaktikaga saab värsket salatit suvest sügiseni. Rooma salati stutamine Aedsalatite hulka kuuluv rooma salat on niinimetatud jaheda ilma aedvili. Parim aeg taimede istutamiseks… Read More »