Category Archives: Aed

Äädikaga umbrohu vastu

Umbrohi rikub ka kõige ilusama lillepeenra. Samuti võivad läbi pinnakatte tungivad ja olemasolevaid pragusid suurendavad taimed kõnni- ning sõiduteedele kahju tekitada. Umbrohtude hävitamiseks kasutatakse sageli mürgiseid kemikaale, ent lisaks umbrohu kõrvaldamisele mõjuvad need kahjulikult nii koduloomadele kui inimestele). Veega lahustatud söögiäädikas see-eest on odav, ohutu (nii lemmikloomadele kui lastele) ning tõhus herbitsiid, mis ei voola veekogudesse ega jää… Read More »

Saialille kasutusalad

Saialill Enamus aednikke kasvatab saialilli (Calendula officinalis) nende erkoranžidest kollaste õite pärast, kuid saialilled on orgaanilises juurviljaaias märksa rohkem kui vaid kaunis näolapp. Saialilli on võimalik korjata ning ravimtaimena kasutada. Samuti meeldib mulle nende kroonlehti taimeteede ja salatite sisse lõigata, et lisada värvi ja toitaineid. Lisaks võib saialillede kasvamine aias eemale peletada putukkahjureid ning saialille juured on kasulikud… Read More »

Orhideede hooldamine

Haprad ja elegantsed orhideed ei kao kohe kindlasti kunagi moest. Üle terve maailma kasvab rohkem kui 20 000 ülimalt eripalgelist orhideeliiki. Igas riigis on olemas mõni kohalik orhideeliik, mis muudab enda jaoks sobiva stiili ja värvusega orhidee valimise üsna lihtsaks. Eksootilise välimusega orhideed teevad kodu külluslikumaks ja erksamaks. Orhideesid saadab teatav kurikuulsus, nagu neid oleks raske kasvatada. Mõningate teadmistega… Read More »

Aedsalvei – mis ta on ning kuidas teda kasutada

Salveil on pikk ja kirev ajalugu nii maitse- kui ravimtaimena ning see kuulub pea iga rahvusköögi kullavaramusse. Vahemere-äärsest regioonist pärinev salvei on vastupidav ja kergesti kasvatatav püsik. Tuleb vaid kontrollida, et seemned korralikult idaneksid. Artikkel peatub nii salvei ajalool, kasutusvõimalustel (ravim- ja maitsetaimena), kasvatamisel kui säilitamisel. Lisaks paar näpunäidet noorte taimede ning seemnete muretsemiseks. Salvei ajalugu Salvei, mis… Read More »

Võrkaia paigaldus

Vaja läheb: aiaposte postiaugu puuri (või labidat) betooni loodi kellut nööri rauasaagi (nelikant) polte punutud võrkaeda ja selle juurde kuuluvat lisavarustust Võrkaia paigaldamine on hea ja odav võimalus oma kodu turvalisuse tõstmiseks ning see on märksa kergem kui võiks arvata. Aed aitab nii lastel kui koduloomadel paremini silma peal hoida ning ehkki võrkaed ei pruugi kõige rohkem silmailu… Read More »

Sidrunmeliss

Sidrunmelissi aroom on inimesi võlunud juba vähemalt 2000 aastat. See sidruni lõhn, milles on aimata ka pisut piparmünti, ei unune kergelt ning meeldib kõigile. Sidrunmelissi istutatakse sageli mesilaste ligimeelitamiseks ning sel on pikk ajalugu, mis on pikitud traditsioonide ja legendidega. Võimalik, et sidrunmelissi (tuntud ka lihtsalt melissina) mainiti juba Homerose „Odüsseias“. Juba ammusest ajast on sidrunmelissiga ravitud mitmesuguseid… Read More »

Maitsetaimede kasvatamine

Isegi kui lumi on ikka veel maas ja ilmad külmad, ei takista miski näppe juba mullaseks tegemast ja aknalauale maitsetaimede aiakest rajamast. See ei tähenda kaugeltki mitte suuri remonditöid, et kööki seinast eenduv aken ehitada. Isegi kortermajas elades, kus lähim asi aialapikesele on aknast paistev park, võib maitsetaimede kasvatamine päikeselisel aknalaual väga edukaks osutuda. Kõik, mida maitsetaimede kasvatamiskes… Read More »

Isetehtud taimsed ravimid

Holistilises tervisekäsitluses keskendutakse taimede looduslikule ravivõimele ning keha ja vaimu ühisele heaolule. Looduse pakutava tervise võib oma igapäevaellu kaasata, kui ravimtaimedest ise mitmesuguseid ravitoimelisi preparaate valmistada. Taimsete ravisegude tegemiseks on vaja mõningaid oskusi ja aega. Samas on ka mitmeid lihtsaid preparaate nagu teesegud, siirupid ja salvid, mida võib ilma suurema vaevata ise kodus valmistada. Ravimtaimed võivad pärineda nii… Read More »

Kuukinga paljundamine

Valgete, roosakate ja isegi kollakate õitega phalaenopsisist ehk kuukinga on lihtne nii kasvatada kui paljundada. Soojematel aegadel nõuab kuukinga kastmine ja hooldamine küll keskmisest suuremat tähelepanelikkust, aga õigesti talitades jagub õiteilu aastateks Olemasoleva orhideetaime poolitamine Kui orhidee on jõudnud järjekordse kasvuperioodi lõppu, võib lillepotis näha mitmeid juurekasvusid ja üldjuhul on taim potis üsna viltu vajunud. Kevade saabudes, kui… Read More »

Soojalembesed aedviljad

Kui ilmad hakkavad hiliskevadel juba päris soojaks minema, on paras aeg mõelda aedviljapeenra peale. Mida sinna aga kasvama panna? Järgnevas nimekirjas on toodud kuus tuntud soojalembest aedvilja. Näpunäide. Eesti kliimas (eriti jahedama suve korral) võib neid kasvatada ka kasvuhoones või kasutada pinnase soojendamiseks multši asemel musta kattekilet. Teine variant on valida kiirekasvulisemad sordi, mis lühikeseks jääva kasvuhooaja jooksul siiski… Read More »