Aaloe kasvatamine

12199
aaloe taim

Aaloe kasvatamine

Aaloe taimedel on mitmeid kasulikke omadusi ning nende kasvatamine on äärmiseltlihtne. Hariliku aaloe lehti võib kasutada lõike- ja põletushaavade ning teiste nahaärrituste ravimisel. Aaloe mahl rahustab haava ning kiirendab tervenemisprotsessi.

Selleks, et aaloe võimalikul kaua vastu peaks, tuleb selle eesti õigesti hoolitseda. Aaloe taimede kasvatamise ja hooldamise kohta on pikemalt juttu järgnevates sammudes.

Kaktusemuld

Sarnaselt kaktustele kasvavad ka aaloed looduslikult just kõrbelistel, kuiva kliimaga aladel. Seepärast soovitataksegi nad kaktusemulda istutada.

Kui see pole mingil põhjusel võimalik, võib kasutada ka mõnd teist tüüpi õhulist mulda (näiteks liivaga segatud istutusmulda).

Istutamine

Aaloed ei vaja kasvamiseks palju ruumi ja kasvupott võiks olla pigem väiksemapoolne. Kui taim on vanast lillepotist välja kasvanud, võib selle alati väiksemaks teha ning eemaldatud osa eraldi potti istutada.

aaloe istutamine
Päikesepaiste

Aaloele meeldib otsene päikesevalgus. Kui aaloe seisab pigem õues, tuleks see paigutada sellise koha peale, kus kõige kuumemal ajal on piisavalt varju, aga muul ajal küllaldaselt päikesepaistet. Jahedamate ilmade ja öödega tuleks aaloe siiski siseruumidesse tõsta.

Toas olevad aaloed võib panna aknalauale päikese kätte.

Ettevaatust kastmisega

Aaloed tuleb kasta vaid kaar korda kuus. See taim koosneb niigi umbes 95 protsendi ulatuses veest ega vaja enamasti täiendavat veevaru. Üldjuhul soovitatakse aaloe kastmiseks kasutada 240-500 ml vett iga kahe kuni nelja nädala tagant.

Potis olev muld peab enne kastmisvajaduse tekkimist täiesti läbi kuivama. Jahedamatel talvekuudel tuleb aaloed veelgi harvem kasta.

Väetamine

Tugeva kasvu kindlustamiseks tuleks aaloed väetada igal kevadel. Seejuures võiks eelistada fosfaadirikast väetist.

aaloe väetamine
Erinevat liiki aaloed

Erinevaid aaloeliike on palju ning igal liigil on omad kasvueelistused. Ehkki suurem osa aaloesid ei taha palju kastmist, kasvavad mõned liigid kiiremini kui teised ja seepärast tuleb neid sagedamini suuremasse potti ümber istutada. Sama kehtib väetamise kohta – mõned liigid vajavad kasvamiseks rohkem tuge kui teised. Niisiis tasub olemasoleva aaloega pisut katsetada, et konkreetse taime vajadustest paremini aimu saada.

aaloe