4 moodust kännu eemaldamiseks

10972

Kändude eemaldamiseks on tegelikult viis peamist moodust. Kui puu on maha lõigatud, on vaid aja küsimus, mil allesjäänud känd ja juured surevad ning kõdunema hakkavad. Kännu eemaldamisele või leiduda mitmeid häid põhjendusi, aga see pole mingi kerge töö.
Näpunäide. Üks üsna levinud viis kändudest lahtisaamiseks on neile konks taha ajada ja autole hääled sisse panna, et see välja sikutada. See on äärmiselt halb idee. Üldjuhul on kannatavaks pooleks hoopis auto ning kännuga ei juhtu midagi.

Kemikaalid
Aianduspoodides on saadaval mitmesuguseid tooteid, milles sisalduvad kemikaalid aitavad kiirendada vana kännu lagunemist. Suurem osa selliseid lagunemisprotsessi kiirendavaid tooteid sisaldavad kaaliumnitraati. Lämmastikurikkad väetised põhjustavad bakterite vohamist, mis kännu järk-järgulisele kõdunemisele kaasa aitavad ning selle kergemini eemaldatavamaks teevad. Olgu toimeaine milline tahes, igal juhul tuleb kännu sisse suure läbimõõduga trelli otsikuga augud puurida ja need siis kemikaali ja vee seguga täita. Seejärel tuleb kemikaalidel toimida lasta (tavaliselt räägitakse kas nädalatest või kuudest). Kui kemikaal on mõjuma hakanud ja känd muutub pehmeks ning pudedaks, võib selle kirve ja kirka abil puruks teha ning eemaldada.
Näpunäide. Ohutus ennekõike. Kemikaale kasutades on ülimalt oluline lapsed ja lemmikloomad tööpiirkonnast eemal hoida, kuniks kemikaalid on oma tööga ühele poole saanud.

Mehaaniline eemaldamine kännufreesiga
Näpunäide. Vastava ohutusvarustuse (pikad varrukad, pikad püksid, kaitseprillid ja metallninaga töösaapad) kandmine on rasketehnika ja käsitsi tegutsemise puhul äärmiselt oluline.
Kände võib eemaldada ka sellise masina nagu kännufrees abil. See koosneb sakilise servaga ümmargusest lõiketerast, mis jahvatab või tükeldab kännu ära, nii et sellest jäävad alles ainult väikesed tükid. Enne freesi kasutamist tuleb känd kividest ja muust prahist puhtaks teha. Seejärel tuleb võtta mootorsaag ja võimalikult suur osa kännust maapinna lähedalt ära lõigata. Kännufreesi tuleb liigutada ühelt kännu küljelt teisele, nii et iga korraga eemaldataks umbes kaheksasentimeetrised jupid.
Näpunäide. Kõige otstarbekam on freesi kasutada siis, kui eemaldada tuleb mitu kändu. Freesi võib ise mõne aiatarvete poe kaudu rentida või siis maksta maastikukujundajale, kes siis sobiva hinna eest kännud eemaldab. Väga suure kännu puhul sageli ei jäägi muud üle kui asjatundjad kutsuda, sest eraisikutele renditavad freesid ei pruugi selliste kändude purustamiseks piisavalt suured olla.

Käsitsieemaldamine
Juhul kui tegu pole eriti suure kännuga ja on tahtmine see käsitsi välja kaevata, ei maksa siiski proovida seda tervenisti koos juurtega kätte saada. See võtaks liialt aega ning on ka täiesti ebavajalik. Alustuseks tuleb kännu ümber süvend kaevata, nii et võimalikult suur osa juurtest välja paistaks. Kui seda saab teha ilma lõiketera kahjustamata, võiks suuremad juured kirve või ketassaega läbi lõigata. Kändu ümbritsev pinnas tuleb kirkaga lahti tõmmata. Kogu kännu ümbrus tuleb läbi töödelda ja see igast küljest lahti sikutada, kuni selle välja saab tõmmata.
Näpunäide. Süvend ei tohiks olla kännule liiga lähedal. Mida laiem ring, seda rohkem ruumi manööverdamiseks. Käsitsi on kõige mõttekam eemaldada selliste puude kände, mille juured pole väga sügavad, näiteks vahtrapuud ja pajud.

Tuli
Kändude põletamine on üsna levinud moodus neist vabanemiseks. Puurtrellile tuleb võimalikult suure läbimõõduga otsik panna ja sellega kännu sisse augud puurida. Viimased tuleb täita petrooleumi või vedelkütusega (kunagi ei tohi kasutada bensiin) ning siis oodata umbes nädal aega kuni kaks nädalat, kuniks känd on valitud ainest korralikult läbi imbunud. Seejärel tuleb igasse auku üks põlev tikk panna ning lihtsalt oodata. Känd hõõgub mitu päeva ja lõpuks jääb sellest alles vaid söestunud auk maapinnas. Lapsed ja lemmikloomad tuleb põlevast kännust kindlasti eemal hoida. See võte toimib kõige paremini siis, kui tegu on väikese kännuga või kui seda kasutatakse koos mõne teise meetodiga. Näiteks kui kemikaalidega töötlemisel või käsitsi kaevamisel on mingi osa kännust veel alles jäänud.

Loomulik lagunemine
On veel üks hoopis teistsugune viis kännust vabanemiseks – mitte millegi tegemine. Kui puu on maha lõigatud, hakkab känd niikuinii lagunema. Selle võibki maasse kõdunema jätta. Väikese läbimõõduga kännu puhul on tegevusetus üsna mõistlik valik. Kui känd katta väetise, mulla või multšiga, hakkavad seal kasvama kõdunemist esilekutsuvad seened ja bakterid. Aja möödudes muutub kännu seisukord lõpuks selliseks, et kännu eemaldamine ei nõua sisuliselt mingit pingutust
Näpunäide. Seniks kuni känd laguneb, ei pruugi see kõigi jaoks just kena vaatepilt tunduda, niisiis võib kännule taimekasti peale tõsta ja sinna midagi huvitavat istutada. Sedasi ei pruugi meeldegi tulla, et seal kusagil all on üks vana känd.