12 ideed köögipindade organiseerimiseks

3756

Hästi organiseeritud köögis saab olemasolevast ruumist viimast võtta. Eelnev planeerimine vähendab asjade otsimisele kuluvat aega, võimaldab köögipindu võimalikult tõhusalt kasutada ja ka köök ise püsib paremini korras. Siin toodud 12 mõtet võib kasutada, et köögis olevast segadusest jagu saada.

1 – köögikapp, mis vastaks tegelikele vajadustele
Hoiupaikade seisukohast on kõige olulisemad just köögikapid. Valida võib erinevat tüüpi kappide vahel: sisseehitatud köögikapid kinnitatakse seina külge, samas kui eraldi asetsevaid kappe saab ühest kohast teise liigutada. Nurgakapid on kaval valik just väiksemate ruumide puhul. Võib otsustada ka ruumikama maast-laeni kabineti kasuks. Ühtlasi tasuks eelnevalt läbi mõelda ka köögitarvikute ja -seadmete paigutus.

2 – tellimise peale tehtud köögikapid
Parim moodus saada just enda vajadustele sobiv köögikapp, on lasta see eraldi teha. See on küll kallim, aga samas ka parim variant. Samas võib kombineerida ka omavahel sobivaid osasid eritellimusel tehtud ja masstoodanguna valminud kappidest ning panna sobivaim riiulite ja pindade süsteem ise kokku.

3 – pöörlevad alused
Maitseainepurke, õlipudeleid ning muid väiksemaid anumaid on mugav hoida pöörlevate aluste ja kandikute peal. Neid on saadaval ka mitmekordsetena, nii et pinda, millele asju panna, on veelgi rohkem.

4 – igakuine ülevaatamine
Köögis hoitavatest asjadest peab alati ülevaade olema ning kui juhtub olema asju või seadmeid, mis kasutust ei leia, siis tuleb need ära visata või kellelegi teisele anda.

5 – sarnased asjad käivad kokku
Köögis olevad asjad tuleks omavahel ära jaotada ja sama tüüpi asjad (potid, pannid, taldrikud, maitseainepurgid, kilekotid ja söögiriistad) erinevatesse kohtadesse paigutada, kust neid oleks mugav kätte saada.

6 – riiulid potide ja pannide jaoks
Pottide, pannide ja muu säärase hoidmiseks mõeldud hoidikud ja riiulid on hea viis olemasoleva ruumi optimaalseks ärakasutamiseks ja köögis valitseva segaduse vähendamiseks. Valida saab nii põrandale, seinale kui lakke paigaldatavate riiulite vahel, kuhu saab panna igasugu erinevaid asju.

7 – nagid ja konksud seintel ja köögikappide ustel
Tassid, lusikad ja muud asjad saab riputada seintele kinnitatud nagide osta. Köögikappidest saab samamoodi viimast võtta, kui uste sisekülgede nagid kinnitada.

8 – sahtlijagajad
Et sahtlid kenasti korras püsiksid, tuleks kasutada sahtlijagajaid ja muid vahendeid olemasoleva ruumi organiseerimiseks. Sedasi ei pea asju otsima, vaid need on kohe leitavad.

9 – paberilehed ja juhendid kaante vahele
Kõiksugu seadmete kasutusjuhendid ja muud paberid on targem kiirköitja vahel hoida, kus need on vajaduse korral kiiresti kättesaadavad.

10 – kokaraamatud käivad riiulitesse
Kokaraamatud tuleks korralikult seinariiulites hoida. Seejuures tuleb vaadata, et raamaturiiul asuks pliidist ja külmkapist piisavalt kaugel, et kuumus- ja niiskuskahjustusi vältida.

11 – asjad tuleb sorteerida vastavalt kasutatavusele
Harva kasutatavad asjad võiks eemal kõrgemate riiulite peal hoida. Analoogselt peaksid sageli kasutust leidvad asjad olema kergesti ligipääsetavates kohtades.

12 – plastikkarbid
Kui plastikkarpe on köögis palju, tuleks need eraldi mõnes suures kastis hoida. Plastikkarpides saab hoida ka väiksemates pakendites olevaid toiduained või maitseaineid.